Про товариство
 

Новини

 

Історія

 

Співзасновники

 

Соціальний розвиток

 

Благодійність і спонсорство

Виробництва
  Етилену і поліетилену
 

Хлорвінілу і каустичної соди

 

Продукція

Інвестиційні проекти
  Модернізація ВХМ

Комерційні пропозиції

Інформація ПрАТ "ЛУКОР"

Тендери

  Умови проведення
  Документація
  Оголошені тендери
  Інформація про переможців
Прес-релізи
Контакти
Регіон
  Місцеві новини
  Спортивні новини
"Нафтохімік"
  Спортивний клуб
  Футбольний клуб
Фотогалерея
"Калуський нафтохімік"
  Архів новин

 

Соціальний розвиток


   ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" – провідне підприємство нафтохімічної галузі промисловості України.
   Нарощення виробничих потужностей сприяє збільшенню надходжень до бюджетів усіх рівнів та позабюджетних фондів.
   За період 2001-2011 років до бюджетів усіх рівнів та позабюджетних фондів сплачено 681 млн.425 тис.234 грн.
   Зокрема:
   2011 рік
       - сплачено податків та платежів – 128 млн. 447 тис. 563 грн., в т.ч.:
       - до державного бюджету – 25 млн.916 тис.267 грн.;
       - до місцевого бюджету – 48 млн.286 тис.032 грн.;
       - до позабюджетних фондів – 54 млн.245 тис.264 грн. 
   Керівництво ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" переконане, що соціальна відповідальність підприємства має неабиякий вплив на його виробничу діяльність і тому приділяє значну увагу задоволенню соціальних потреб працівників товариства та їхніх сімей.
   За 2001-2011 роки на соціальні потреби спрямовано 90 млн.грн.
   Зокрема:
   2011 рік
       • 32 млн. грн. спрямовано на соціальні потреби працюючих;
       • 1 млн. 700 тис. грн. - для оздоровлення 748 працівників підприємств в санаторіях і базах відпочинку;
       • 725 тис. 700 грн. спрямовано для оздоровлення 380 дітей працівників ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" в літніх таборах;
       • надано матеріальну допомогу різних видів на загальну суму 2 млн. 599 тис. 500 грн.

    Найважливіші заходи, профінансовані в 2011 році:
   • допомога в будівництві православної церкви у м. Калуші;
   • участь в реалізації програм соціального розвитку районів і міст області;
   • допомога Калуському політехнічному коледжу: оснащення технікою двох іменних аудиторій, придбання комп'ютерної техніки;
   • допомога Калуській гімназії: оздоровлення гімназистів з класів хімічного спрямування, придбання комп'ютерної техніки;
   • розвиток фізичної культури, проведення спартакіад, краєзнавчих експедицій для працівників ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ";
   • допомога закладам культури, навчальним закладам;
   • реконструкція концертного залу після пожежі;
   • початок будівництва Скверу нафтохіміків по вул. Пушкіна;
   • фінансова підтримка Льодового палацу тощо.


Діти нафтохіміків продовжують оздоровлюватися у «Перлині Карпат»

   Як уже повідомлялося на сторінках «КН», діти калуських нафтохіміків цього літа відпочивають та набираються сил у санаторії «Перлина Карпат» , що розміщений у Долинському районі неподалік Гошівського монастиря. З 25 червня там оздоровлюються 73 дітей.
   Це вже друга таборова зміна. Перша зміна, під час якої у «Перлині Карпат» відпочивало понад 50 осіб, завершилася 22 червня.
   Діти нафтохіміків вперше відпочивають у цьому санаторію, більше їм знайомий дитячий табір «Дружба» того ж Долинського району, тому багато батьків та й самих дітей порівнюють умови відпочинку, проживання та харчування у цих двох закладах. У когось є зауваження щодо організації дозвілля у «Перлині Карпат». Передусім трохи нудьгують там старшокласники. Декому не подобається запропоноване меню. Проте більшість дітей та батьків задоволені санаторієм. Кореспондент «КН» поспілкувалася на цю тему з  провідним фахівцем із соціальної роботи ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» Наталією Лабик, дитина якої якраз тепер відпочиває.
   Організацію відпочинку вона оцінювала і як мама, і з професійної точки зору. Каже, що задоволена усім.
   – Адміністрація санаторію намагається виконувати усі умови тендеру, – розповідає Н. Лабик. – Дітей харчують п’ять разів на день. Тут вони проходять лікувальні процедури, з юними відпочивальниками працюють досвідчені вихователі.
   У «Перлині Карпат» сьогодні оздоровлюється 145 дітей, які розділені на шість загонів, кожен з яких має свою патріотичну назву. Конкурси, які там проводяться, також виховують у дітей патріотичні почуття. Окрім поїздок визначними місцями Прикарпаття, в «Аквапарк», що в Івано-Франківську, у Львів, адміністрація закладу обіцяла організувати для старших дітей похід з ночівлею в лісі.

   Наш кор.


Найголовніше для відпочинку – друзі та погода

   Цього року для багатьох батьків літнє оздоровлення своїх чад стало проблемою, адже Україна втратила 122 дитячі оздоровчі заклади в Криму, зокрема й міжнародний дитячий центр «Артек», куди путівки мали змогу отримати соціально незахищені категорії дітей та обдаровані школярі. Зрозуміло, що й для багатьох став неможливим і сімейний відпочинок в Криму. Тому великі надії батьки покладають на путівки, отримані за місцем роботи.
   Дітям нафтохіміків у цьому плані пощастило. Другого червня на оздоровлення та відпочинок в санаторій «Перлина Карпат» поїхало 50 дітей. Заклад розташований у Долинському районі за декілька кілометрів від Гошівського монастиря. І в перший же тиждень діти мали змогу відвідати цю святиню.
   Як відзначила у розмові з кореспондентом «КН» голова профкому управління підприємства Лариса Феш, у «Перлині Карпат» діти нафтохіміків відпочивають вперше. Впродовж багатьох років вони оздоровлювалися в дитячому таборі «Дружба», що неподалік Долини. Об’єднаний профком «ЛУКОР – КАРПАТНАФТОХІМ» уважно вивчає роботу санаторію, цікавиться думкою батьків про відпочинок своїх дітей і просить їх вносити свої пропозиції, які потім обіцяє озвучити директору санаторію Роману Креховецькому.
   У перший день заїзду дітей з ним поспілкувалася й кореспондент «КН».
   – «Перлина Карпат» – заклад санаторного типу, – пояснює Р. Креховецький. – Оскільки в останні роки виникали проблеми з реалізацією путівок на оздоровлення в нашому закладі, було прийнято рішення про зміну контингенту відпочиваючих. Внесено зміни до статуту санаторію, відповідно до яких взимку тут оздоровлюються дорослі й навіть цілими сім’ями, а з 1 червня й до кінця серпня ми приймаємо лише дітей. Орієнтуємося в основному на тих, яким купують путівки через Фонд соціального страхування. Відпочивають у нас переважно діти з Івано-Франківщини.
   Отак ми працюємо вже третій рік. Загалом заклад може приймати до 150 дітей. У перший заїзд прибуло 135 дітлахів. Як і в будь-якому дитячому закладі, ми подбали про те, щоб у нас вони не нудьгували. Є волейбольна, баскетбольна та гандбольна площадки, колисанки для малих дітей. Передбачено багато екскурсій: у Тернопіль, Почаїв, Івано-Франківськ, Ворохту, Коломию (музей «Писанки»), Манявський скит, урочище Шандра. Щоправда, за рахунок закладу дітей повеземо лише на скелі Довбуша та у Гошівський монастир, а решту поїздок доведеться оплачувати батькам.
   Також Роман Креховецький розповів, що діти за призначенням лікаря санаторію мають змогу проходити різні лікувальні процедури: приймати кисневу пінку, лікувальні ванни, відвідувати кабінет масажу та ходити на електропроцедури. Пообіцяв, що водитимуть дітлахів й на річку, яка протікає неподалік санаторію.
   З юними відпочивальниками «Перлини Карпат» наш кореспондент спілкувався через тиждень після їхнього приїзду. Вони розповідали, що у перші дні дехто ще сумував за батьками, але тепер вони встигли тут здружитися, що про дім інколи й не згадують.
   – Сподобалося те, що мені дозволили переселитися в іншу кімнату, до дівчат, з яким в мене виявилося більше спільних інтересів, – розповіла Ліля Маліборська. – Під час відпочинку важливо, щоб було багато друзів та гарна погода.
   – У «Дружбі» я відпочивала багато років, оскільки мій дідусь там працює директором, – зізналася Олександра Музичко. – Але мені там вже не цікаво, тому з радістю поїхала в «Перлину Карпат». Тут також цікаво та весело. На дискотеки ходимо, якщо захочемо.
   Нагадаємо, що цього літа частково за кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» та батьків у дитячому закладі санаторного типу «Перлина Карпат», розташованому в с. Витвиця  Долинського району, заплановано оздоровити 270 дітей працівників підприємства.
   Загальна вартість путівки становить 2940 грн., з яких 408 грн. повинні заплатити батьки, 903 грн. відшкодовує Фонд., а решту – підприємство. Оздоровлюватимуться діти 1998-2007 років народження впродовж 21 дня. Передбачено чотири зміни. Перша триватиме з 2 по 22 червня, другий заїзд заплановано з 25 червня по 15 липня. Під час третього і четвертого заїздів діти відпочиватимуть відповідно з 18 липня по 7 серпня та з 10 по 30 серпня.

   Віра Братенко.


«Сонячна палітра вишивальниці Анастасії Мельник»

   29 травня в Народному музеї трудової слави та історії ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» і ПрАТ «ЛУКОР» відкрилася персональна виставка художньої вишивки ветерана підприємства. Її назва – «Сонячна палітра вишивальниці Анастасії Мельник» – повністю відповідає змістові вишитих картин. Усі вони дуже яскраві, з красивими орнаментами і надзвичайно сонячні.
   Коли я переступила поріг музею, то найперше свій погляд зупинила на об’ємній вертикальній вишивці. На ній майстриня «намалювала» молоді соняхи, невеликі голівки яких були злегка схилені додолу. Я стояла біля цієї картини, як вкопана, й не могла намилуватися її красою. Уявляла себе в полі у полоні цих розкішних кошикоцвітих рослин. Така вишивка буде окрасою будь-якого помешкання чи офісного приміщення.
   Коли ж нарешті відірвала очі від соняшників, зауважила, як вдало композиційно розміщені експонати виставки. Зі смаком упорядкував їх і обрамив художник-рекламіст підприємства Василь Шевчук.
   Справа при вході до музею споглядаємо вишивки-натюрморти. Ось картина з зображенням кавоварки, турки, трохи подалі – горнятко з кавою, а в ряді з ними – різні фрукти, які смакують після ароматного напою.
   В центрі бачимо граціозну панянку, погляд якої спрямований на вишивки з різнобарвними квітами. Іриси, айстри так майстерно вишиті, що здається, що це не вишивки, а оригінальні аплікації.
   Зліва на стелажі вдивляємося в картини, на яких зображене старе місто. Для мене воно асоціювалося зі старими кварталами Одеси. Від цих картин віє затишком і таємничістю.
   – Анастасіє Павлівно, – звертаюсь до вишивальниці, – скажіть, будь ласка, з якого часу тримаєте в руках голку з ниткою і створюєте ось цю красу?
   – З дитинства вишиваю, – скромно відповідає, приємно усміхаючись жінка. – Ще моя бабуся вчила мене шити й постійно наказувала, щоб я багато вишивала, бо все пригодиться.
   Руки А.Мельник і справді багато вишили подушок, сорочок, скатертин, серветок… А кілька років тому, коли в моду зайшли вишиті картини, взялася й сама до цієї роботи. Особливо з натхненням вишиває квіти.
   Відкриваючи виставку, голова Ради ветеранів підприємства Валентина Білецька говорила, що кожного року в музеї організовуються по чотири такі мистецькі заходи. Всі ці виставки дуже різноманітні й різнопланові, але в їх авторів є те, що усіх об’єднує, це – талант.
   Валентина Миколаївна також зазначила, що з 2 червня в загальноосвітніх навчальних закладах міста починають діяти шкільні табори, тож дітей обов’язково запросять на екскурсію в музей.
   Доповнюючи виступ В.Білецької, директор ПК «Мінерал» Алла Терещенко зауважила, що ця виставка відображає сутність краси людської душі. Світлі і теплі кольори картин Анастасії Мельник говорять про те, якою насправді світлою є ця людина.
   На цьому мистецькому заході було озвучено, що роботи вишивальниці будуть занесені в реєстр народних умільців Калуша.
   Щиро привітали авторку з відкриттям прекрасної персональної виставки заступник генерального директора ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» Юрій Безуглий та представники об’єднаного профкому «ЛУКОР – КАРПАТНАФТОХІМ» Лариса Феш і Ярослава Пішак. Вони вручили майстрині вишивки грамоту, квіти й грошові винагороди. А онук Анастасії Павлівни усі миттєвості цієї важливої події в житті своєї бабусі фотографував. Світлини з цього заходу, напевно, подарує усім рідним на згадку.

   Ліда Мичко.


Нафтохіміки молилися за Україну на горі Хом’як

   Минулими вихідними спеціалісти та молодь ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» пройшли «бойове хрещення», піднявшись на гору Хом’як без супроводу досвідчених туристів-нафтохіміків, з якими вони ходили в такі походи раніше.
   Гора Хом’як розміщена в південно-східній частині гірського масиву Горгани і має висоту 1542 м. Маршрут сходження почався з місцевості між селами Татарів та Паляниця. В один бік туристам довелося долати 7 км, які місцями були дуже важкими.
   Група молодих нафтохіміків піднімалася на вершину без своїх старших колег, досвідчених туристів під керівництвом голови ФСК «Нафтохімік» Василя Худина. Старші колеги почали торувати свій шлях на вершину трохи раніше, а тому наздогнати їх молоді люди змогли вже на самій вершині.
   Перекусивши біля підніжжя, туристи почали долати чи не найскладнішу ділянку шляху. Вершина була стрімкою та кам’янистою. Але, підкоривши її, втома невідомо куди поділася. Запам’яталися лише неповторні краєвиди.
   На горі Хом’як споруджена ротонда Пресвятої Богородиці. Помолившись до Діви Марії, заспівавши Гімн України та помилувавшись горами Синяк та Довбушанка на північному-заході та Чорногірським хребтом на південному-сході, молоді туристи спустилися на полонину біля підніжжя гори, де взяли участь у всеукраїнському молебні за Україну, який організувала Руслана Лижичко.
   Коли завершився молебень, настав час для обіду, але не канапками, а традиційно кашею. Необхідні продукти виявилися у рюкзаках, які несли з собою на вершину.
   Спускатися було приємніше, адже не потрібно було нікуди поспішати, тому можна було вдосталь намилуватися природою Карпат.
   За неповторну подорож молоді спеціалісти насамперед завдячують генеральному директорові ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» Володимиру Шулиндіну.

   Іван Лазоришин, молодий нафтохімік-краєзнавець.


У дендрарії, що огортає будівлю гімназії

   Весняної пори попри подвір’я Калуської гімназії просто так не пройти... Аби як поспішав, а крок мимоволі сповільнюється... Зіниці в очах розширюються... Подив заставляє уста відкриватися...
   Причиною цьому всьому є зелена гімназійна територія, що стала справжнім дендрарієм. Яких тут тільки деревець немає!.. Стрункі і височенькі, низькі і кулеподібні, колючі і лагідні... Сонечко однаково пестить софору японську і тис карпатський, тюльпанове дерево і цугу канадську, мікробіоту і фортизію... Їх тут, переселенців не лишень із різних регіонів, але й інших частин світу – понад 70 різновидів. А всього подвір’я гімназії звеселяє понад півтисячі дерев.
   Притишується хода при наближенні до цієї чарівної оази навесні від того, що більшість із цих деревець починає цвісти. Це щось схоже на казку!.. Вибухає цвітом одне, за ним – ще і ще. Цвіт жовтенький, голубенький, червоненький. У малих пелюстках і великих. Дихається при цьому видовищі легко, на душі – солодко...
   ...А ми до гімназійного дендрарію заспішили тоді, коли зацвіла софора японська. З двох причин: перша – на ній такий ніжний біло-рожевий цвіт, що в кожному пелюстку, здається, відбилося небо і сонце... І друга причина: софора японська (їх тут – два деревця) кілька років тому з’явилася завдяки шефам із ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ», перші керівники і спеціалісти якого разом із педагогами й учнями гімназії посадили ці деревця.
   Прижилися!.. Як і решта з привезених тоді зелених саджанців (вартістю всього – на понад шість тисяч гривень). І тепер звеселяють не тільки гімназію, але й всю околицю, роблячи її привабливою і затишною.
   В оцій красі ми і зустріли директора гімназії  Дмитра Бахматюка. Сказати, що він кохається у вилілеяному саду – значить, мало сказати. Дмитро Михайлович вклав у нього душу. Власноруч привіз сюди і посадив не одне із виструнчених тепер (а колись – низеньких і маленьких) деревець. Підливав їх влітку, не шкодуючи вільного часу і спеціально приходячи для цього з дому. Не цурався коси, пригадуючи молодість, і запускав її гостре лезо у густу траву – аби деревцям вольготніше малося...
   Ми запитали Дмитра Михайловича, що для нього тепер є оце все, що замилує око.
   – Велика віддушина, – всміхається. – І коли приходжу до гімназії, і коли йду із неї. Маю задоволення і від того, коли дітки приходять на екскурсію. Я їх воджу парком, розказую. Де хвойні деревця, де – листяні.
   І нам чимало повідав про них директор гімназії, не без гордості в голосі. То біля одного деревця зупиняємося, то біля іншого. Ось це – плотичка пірчиста. Коли зацвіте, то квітка буде схожа на бульбашку. А в тій бульбашці буде насіння. Але прислужилася плотичка людям і в іншому. Через Інтернет Дмитро Михайлович дізнався, що наші предки, особливо зі степової зони, споживали її цілюще листя, щоправда, квашеним. У Грузії дотепер ця страва в ресторанах подається як делікатес.
   Немало саджанців директор гімназії привіз із Чернівців. Спеціально туди їздив за різновидом сосни піносом-пендеросом, тюльпановим деревом. Останнє він привіз таке маленьке, з патичок. Тепер витягнулося. Але тюльпани на ньому квітнути будуть аж у 15-річному віці.
   А фотоапарат вже клацає біля сакури японської. Наче хтось поналіплював на гілки цвіту. Директор лагідно гладить долонею по стовбурцю (інший – за стежкою, метрів за 50 від нас). Вже тиждень, як чубок став біло-фіолетовим. Ще стільки ж часу пеститиме зір гімназійників. Пам’ятає, як переживали, аби прижилася... Перша зима – вдарили сильні морози. Та сакура і тридцятиградусну мінусову температуру витримує.
   Настрій уже такий, що хочеться жартувати. Тож коли підійшли до тиса карпатського і почули, що він живе до 2000 років, мимохіть вихопилося: прийдемо, як виросте!.. А директор вже цілком серйозно мовить: колись із тиса робили луки, розпилюючи його деревину по секторах. Коли вона висихала, то за пружністю була не згірш сталі.
   Далі зупинки наші були біля тису пірамідального, гінкго білобе, модрини японської, ялівця японського. Особлива увага – до королівського кедрика, деревця унікального. Чому унікального? Наш гід пояснює: тому що із нього робили ліки для самих цісарів.
   Цікаво, що біля бордюру, що обрамляє бруковану площу, ростуть два дерева, яким далеко поза сто років – це ясень, що кидає тінь на кущі, і липа. От би всім іншим, що тут, поки що маленьким, до такого віку дожити, висловлюємо побажання.
   А згодом вже стоїмо біля беріз, посаджених, Дмитро Михайлович чітко пам’ятає, другого квітня 2005 року. Діти, їх батьки брали в цьому участь. Розкидали грунт, копали ямки. Взагалі, аби грунт був усюди добрим, його сюди привезли понад 50 самоскидів. А травичка густа-густесенька, ніде – ані «залисинки». Дмитро Михайлович пояснює: тут посіяно 100 центнерів насіння трави. Порахуйте: по 48-38 гривень за кілограм...
   Він знову повертає розмову про шефів із «КАРПАТНАФТОХІМу» . Ними виділено значну суму на озеленення гімназійної території. Результат – наяву.
   – Взагалі, – каже Дмитро Бахматюк, – допомагаючи нам, нафтохіміки давали зрозуміти, що для красивих і гарних речей кошті в не шкодують. Місце, у якому зараз знаходимося, є окрасою міста. Чи є ще у Калуші території, які мають Божий вигляд? Є. І найпершою я би назвав площу біля заводоуправління «КАРПАТНАФТОХІМу».
   На наші обличчя кинула тінь туя гігантська. Такі самі ростуть перед Чернівецьким університетом. Виявляється, у дорослому віці її висота сягає 35 метрів (у діаметрі – шість метрів). Бути їй тут за сторожа!..
   Директор пишається тим, що їх праця, вірніше її результат, викликає подив у гостей гімназії. Перебували якось тут освітяни із Миколаєва (обласного). І згодом в Інтернеті на їх сайті «засвітилося» немало фотознімків, зроблених у дендрарії гімназії.
   Ми запитали, чи прижилося тут все посаджене, чи, може, чиясь рука зашкодила росту деревець? Зітхнув Бахматюк... Корінці забезпечили життя саджанцям. А ось люди... Шкоди ними (сторонніми) таки нанесено: з корінням вирвали кілька туй, ялинок. Навіть за парканом он (там гімназійники посадили ряд каштанів) якась зла рука понівечила стовбурці...
   Сонце виглянуло знову з-за хмари, і промінці бризнули на викладену зі скелястого каменю і землі гірку. Сосенки на ній наче усміхнулися: кулеподібна срібляста, попри неї – горбатенька, що «гольдвінтером» («золотою зимою») зветься...
   ...Та тут усе наче в золоті сяє!..

   Петро Шевчук.


Писанки, рушники, ікебани, паски...

   У Вербну неділю (13 квітня) у Народному музеї історії і трудової слави ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» та ПрАТ «ЛУКОР» (ПК «Мінерал») відбулося відкриття виставки писанок і народної атрибутики під загальною назвою «Великодні барви». На столі майже на всю ширину головного залу музею три калуські майстрині – підприємець пекарні «Наш хліб» Уляна Смірнова, фахівець комп’ютерної графіки ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» Ганна Лепська і вчитель ЗОШ №2 І-ІІІ ст. Надія Нагловська виставили на огляд твори, які засвітилися до присутніх сонечками, піднесли їх настрій і викликали солодкі почуття...
   ...Серед великодніх експозицій – ікебани Лепської Ганни (мимоволі фраза склалася в риму). Добре слово про Ганну Романівну завідувач музею Валентина Білецька скаже пізніше, а поки що про нашу колегу (називаємо її з ніжністю Анею) розповідають її роботи. Ось кошик з ручкою-дугою, одна половина якої оповита зелен-пухом, з якого видніють крашанки... З іншої ж половини гроном звисають ще кілька яєчок. А вже в самому кошику – чотири писаночки в звитому гніздечку, немовби їх курочка наскладала...
   В образі одного з ікебан снопик вербових гілок із «котиками», з яких звисають писаночки, кутасики, і навіть метелики повсідалися на гілочках.
   Якраз при оглядинах цього твору нагодилася й його авторка – розстелила на столі ще один рушничок із дуже цікавим (вишитим) малюнком: сидить зайчик (поміж писанок) під «котиками» шутки (вербових гілок), що у вазі. А ген ще один зайчик на малюнку-вишитті, але вже в рамці...
   – Мій онучок Костик, – всміхається Ганна, – дуже любить зайчиків, отож бабуся йому і понавишивала. До його 2-річчя, яке відбулося днями.
   – Аня дуже любить творити красу, – в пору мовить Валентина Білецька. – У її кабінеті навіть квіти, що на вікні, розкладені композиційно.
   Валентина Білецька відкрила виставку добрими словами про кожного з авторів. Писанки, ікебани, рушники, паски, – сказала вона, – хлюпають світлом у душі людей. Особливо тепер, у тривожний для країни час...
   – Експозиція, – наголосила Валентина Миколаївна, – заставляє задуматися: що потрібно для того, щоб у світі запанував спокій? Шанувати треба мир! Любити народні традиції.
   Зі словами подяки за організацію виставки на її відкритті виступили голова міського товариства «Лемківщина» Федір Лабик, активістка товариства Марія Парило, колишній працівник відділу головного механіка підприємства Володимир Кидонь та інші. А відтак слово мала Ганна Лепська («Я люблю вишивати, творити ікебани, при цьому завжди щось нове придумуючи...») та Надія Нагловська.
   До речі, Надія Василівна, вчителюючи у другій міській школі, завдяки своєму захопленню (розмальовує писанки, займається декоративним мистецтвом) досягла слави майстрині на всеукраїнському рівні – як учасниця багатьох виставок. Про себе і своє захоплення сама й розповіла:
   – На одній з виставок, – стала край стола одягнена у такий гарний, весь у квітах лемківський костюм, що сонечком для всіх засвітилася, – мені зробили комплімент: мовляв, мої писанки заслуговують на визнання власної техніки. Я не перечу, бо й справді володію такою технологією... Он на столі (на підставках лежать на бочку понад 30 писанок майстрині) видно писанку зі світло-фіолетовим малюнком і зеленими листочками. Зізнаюся: її орнамент чуть-чуть взято зі словацької писанки. За неї мене дуже хвалили на конкурсі у Львові...
   Писанки, кажуть старі люди, мають писатися на яйці Божої птиці: курки, качки, гуски. А ще – у певний день. Раніше я їх писала цілий рік. Аж поки не визначила для себе: найкраще це виходить у Великий (передвеликодній) піст. В роботі таке натхнення приходить, піднесення – казка та й годі... А чому? Тому що виконується вона у певний день, з певними помислами, з певними побажаннями.
   І ось ще про що повідала присутнім писанкарка Надія Нагловська.
   – Якщо зроблена людиною писанка освячена кілька разів у церкві, то, хочете – вірте, хочете – не вірте, набирає магічної властивості. У моїй колекції завжди є писанки, які освячувалися свяченою водою по чотири-пять років. Так ось. Коли дуже сильно блискає і гримить, починається гроза – шибки на вікні дзвенять, я кладу на траву перед будинком дві-три писанки і через п’ятнадцять хвилин гроза вщухає. Хоча б заради цього пишіть писанки! – щиро закликає присутніх писанкарка.
   Цим Надія Нагловська не обмежилася. Вона на заздалегідь приготовленому столику мала все для того, аби дати майстер-клас. Все у її руках горіло...
   Незважаючи на те, що третя учасниця виставки – Уляна Смірнова через поважні причини не змогла бути присутньою на відкритті, її роботи – 15 пасок різних форм і оздоблень (зокрема, политих білим кремом із різнокольоровими зірочками) надовго затримували до себе увагу людей.
   Директор Палацу культури «Мінерал» Алла Терещенко висловила своє враження від виставлених експозицій і наголосила: смачнішого за паску ще ніхто ніколи не спік.
   Від редакції. Виставка працюватиме до Провідної неділі (27 квітня), після чого до авторів прийдуть особи з керівництва (в т. ч. і ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» із подяками і подарунками.

   Петро Воловинець.


Інсценований гімназистами твір Кабзаря полонив нафтохіміків

   Не так часто працівники управління ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» використовують свій обідній час не за призначенням. А 9-го квітня о 13 годині прийшли в актову залу управління підприємства, щоб насолодитися душевною їжею – до них у гості прибула творча група (викладачі та учні підшефної гімназії), щоб сценічно інтерпретувати поему Тараса Шевченка «Неофіти» – п’ятьма відтвореннями-замальовками з прелюдією та кодою.
   ... Такого порівняно невелика сцена зали ще не знала. Забігаючи наперед, скажемо: гру юних артистів-гімназистів нафтохіміки супроводжували мертвою тишею, і лишень на її завершення – вибухом аплодисментів і... сльозами. Інсценований твір Кобзаря полонив душі присутніх...
   У виставі взяли участь 21 учень-гімназист. 22-ий (у ролі Тараса Шевченка) був калушанин-шевченкознавець Богдан Библів, який дуже виразно декламував рядки поеми: «Давно вже я сиджу  в неволі, неначе злодій в заперті... Сиджу собі та все дивлюся на хрест великий із тюрми...». Пан Богдан, повідомили автори інсценізації, охоче відгукнувся взяти участь у цьому дійстві, адже не чужий гімназійникам – працював тут технічним працівником.
   А дійство розгорталося на сцені все ширше. Юні актори грали свої ролі, немовби фахові театрали. Причаровував їх одяг (добре постаралися костюмерні і реквізиційні дизайнери з числа викладачів гімназії) – через плече – жовті, червоні, сині, чорні, цеглові і парчеві накидки. Добірна музика з виконанням хореографічних інсталяцій. Вокальні замальовки підкуповували тихим і ніжним співом (серед Неофіток, що їх виконували, була і голосиста Соломія Жекало).
   Гімназисти-старшокласники Святослав Гніздовський (Алкід), Тарас Борщ (Нерон), Ярина Боринець (мати Алкіда), Руслана Стефінів (Страдниця) та інші виконавці ролей перекинули присутніх думками у вир подій часів Давнього Риму. І сприймалася їх гра у напрузі почуттів  – вона підсилювалася картинами дійств, відтворених на великому екрані.
   Одним словом, оплески після завершення вистави були цілком заслужені. Один із авторів-консультантів сценічної інтерпретації поеми учитель-словесник, керівник студії ігрового театрального мистецтва Віталій Півторак (у співавторстві постановки – учитель-словесник, кандидат педагогічних наук Галина Машталер) повідомив, що над інсценізацією поеми гімназійники працювали прискіпливо: з грудня минулого року до кінця лютого 2014-го.
   – Ми осмислили цю поему Тараса Шевченка, – каже Віталій Романович, – у іпостасі, яка виникла в нашій уяві, в нашій душі. Це робота багатьох учителів і дітей. Ми створили образи, які в Шевченка вимальовуються тільки побіжно. Але є образи, які ми уявили собі і намагалися інтерпретувати сьогочасно (звідси – кадри на екрані із київських подій на Майдані, і пісня, що стала гімном Небесної сотні, – Гей, плине кача...». – Авт.). Прем’єра вистави, – продовжує Віталій Півторак, – відбулися сьомого березня в гімназії. Нас дуже добре сприйняли. І вже 20 березня ми виступали в рамках акції «А я живий, матусенько, живий...» теж у гімназії. Показ присвятили пораненому на Майдані Іванові Філіповичу, що лікувався в Кракові. Нами було зібрано 3638 гривень, які ми передали батькові Івана.
   – Не випадково ми сьогодні і на «КАРПАТНАФТОХІМі», – каже на завершення Віталій Півторак. – Важко переоцінити те, що зробило це підприємство для гімназії. А на фестивалі театральних гуртків навчальних закладів міста, що відбудеться 23-24 квітня у ПК «Юність», цією виставою нам довірено відкрити це творче змагання.
   Співавтор постановки Галина Машталер додає:
   – Ми щасливі, що маємо таких дітей... Їх гра полонить серце високим мистецтвом, посилає добру енергетику.
   На це звернули увагу і заступник генерального директора ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» Юрій Безуглий та голова профкому управління підприємства Лариса Феш, які щиро подякували гімназійникам за виставу.

   Петро Воловинець.


У льодовому палаці знову катаються нафтохіміки

   З відновленням роботи льодового палацу «Нафтохімік-арена», яке стало можливим завдяки тому, що ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» надало матеріальну підтримку закладу для погашення існуючої заборгованості перед ПАТ «Прикарпаттяобленерго» за використану електроенергію, калуські нафтохіміки та їхні діти знову почали приходити сюди, щоб з користю для здоров’я провести свій вільний час на льоду.
   За прокат ковзанів і катання, оволодіти навиками якого працівникам ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» і ПрАТ «ЛУКОР» та їхнім дітям допомагає інструктор-методист ФСК «Нафтохімік», колишній хокеїст Віктор Панасько, дирекція льодової арени грошей від них не вимагає. І дивуватися цьому не доводиться, адже Калуський нафтохімічний комплекс завжди був і продовжує залишатися надійним фінансовим партнером льодового палацу. За його кошти також проводився ремонт приміщень закладу, була споруджена друга лінія електропостачання льодової арени тощо.
   Безкоштовно кататися на ковзанах в льодовому палаці нафтохіміки та їхні діти мають можливість дві години на тиждень у четвер та п’ятницю з 19.00 до 20.00. Формування груп працівників ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» і ПрАТ «ЛУКОР» для відвідування в ці дні ЛП «Нафтохімік» проводиться об’єднаним профкомом підприємств. Тож бажаючим кататися на ковзанах слід звертатися до голів профкомів структурних підрозділів, в яких працюють.

   Текс і фото Ольги Яреми.


Молоді нафтохіміки здійснили краєзнавчу експедицію на загадкову Чорногору

   Традиційно у вересні цього року буде відзначатися День нафтохіміка. І хоча до офіційного дня святкування залишилося ще близько двох місяців, найактивніші працівники підприємства вже почали готуватися до свого професійного свята. Так, зокрема, у минулі вихідні була організована туристична експедиція по найвищому карпатському хребті – Чорногорі.
   З приводу того, як і у кого виникла ідея організувати таку експедицію кореспонденту «КН» вдалося поспілкуватися з керівником групи, головою ФСК «Нафтохімік» Василем Худином.
   – Відповідно до програми оздоровлення працівників «КАРПАТНАФТОХІМу-ЛУКОРу» в літній період 2013 року, ФСК «Нафтохімік» спільно з Радою молодих спеціалістів наших підприємств з 18 по 21 липня провели краєзнавчу експедицію на Чорногору – самий високогірний масив Українських Карпат. Група туристів налічувала 11 чоловік. Ініціатива про таку подорож виходила від самих молодих спеціалістів, які забажали підкорити Чорногірський хребет.
   – Де починався ваш маршрут?
   – Шлях на Чорногору починався із урочища Луги, що на Закарпатті, куди наша група прибула автобусом без особливих пригод. Далі нас чекав піший перехід завдовжки 10 км до урочища Вертопи, яке знаходиться під вершиною гори Піп Іван (інша назва Чорна Гора). Тут ми і заночували. В горах не дощило, проте було досить прохолодно.
   – Які вершини група підкорила наступного дня?
   Наступного дня, зранку, поснідавши, ми розпочали штурм вершини гори Піп Іван – крайню вершину Чорногірського масиву, яка знаходиться на його південному схилі. Взяття вершини забрало у нас не більше двох годин. Після найвищої в Україні гори Говерли, Чорна Гора, або, як кажуть місцеві гуцули, Попиван, є найпопулярнішою гірською вершиною в Українських Карпатах. На Чорногорі вона третя за висотою (2028 м над рівнем моря).
   Піп Іван відомий ще й тим, що жителі навколишніх сіл 7 липня, на свято Івана, організовують сюди свої традиційні масові виходи. Звичай підніматися щоліта на вершину Піп Івана зберігся, очевидно, з дохристиянських часів. Дуже ймовірно, що на горі було язичницьке святилище. До вересня 1939 року по Чорногірському хребті пролягав кордон між Чехословаччиною і Польщею. Саме за часів польської держави на Піп Івані було збудовано високогірну наукову станцію. Одним з ініціаторів її спорудження був директор астрономічної обсерваторії Варшавського університету професор Міхал Каменський. Підтримали це будівництво і польські військові кола. Військовики мали на меті проводити тут метеорологічні спостереження для потреб авіації. Передбачалося також розміщення поста прикордонної сторожі. Трагічна доля цієї величної споруди та злочинне недбальство, що допустили органи влади колишньої УРСР, – тема для окремого дослідження. На сьогодні вже дещо зроблено з ремонту покрівлі колишньої обсерваторії, проте це дуже мало, хоча планів з відновлення цієї споруди багато.
   Від гори Піп Іван наш шлях пролягав до озера Бребенескул. Дорогою милувалися навколишніми краєвидами. Непомітно проминули справа ряд вершин Чорногори, зокрема гору Смотрич (1898 м) з Вухатим Каменем, Дземброню (1877 м), Мунчел (1998 м), Бребенескул (2036 м) і зійшли до озера Бребенескул. Всього за цей день подорожі ми пройшли у горах 14 км.
   – Де ви відпочивали цього разу?
   – Друга ночівля була біля озера Бребенескул, яке знаходиться на висоті 1801 м. Параметри його порівняно з іншим досліджуваними озерами Чорногори значно менші: довжина озера – 134 м, ширина – 42-48 м, а його глибина від берега різко зростає і досягає в центрі більше трьох метрів. Розташоване воно в красивому давньольодовиковому цирку між вершинами Бребенескул, Ребра і Гутин Томнатик. Сам цирк має конусоподібну форму, звужену донизу. Нижня його частина заповнена водою. Це і є озеро Бребенескул, з якого витікає потічок Бребенескул. Вода в озері чиста, але холодна. Живиться в основному за рахунок танення снігу, який довго зберігається на північних схилах цирку, і частково дощами, які теж немало випадають на Чорногорі. Підхід до озера тільки з одного боку. Місце тут заболочене, оскільки частина води витікає вниз по схилу. Можна годинами стояти на вершині гори Гутин Томнатик і милуватися спокійною гладдю озера, форма якого нагадує заокруглену трапецію, чимось схожу на відбиток ступні якогось велета.
   – Цікаво б дізнатися і про підкорення Говерли.
   – Зранку ми покинули з жалем озеро Бребенескул та попрямували хребтом до Говерли. До неї шлях теж був неблизький. Ми подолали майже 14 км. Дорогою подолали ряд вершин: Ребра (2001 м), Шпиці (1863 м), бачили красиві гори Кизли (Малі і Великі). Потім вийшли до озера Несамовите, де зупинилися на якийсь час, щоб помилуватися його красою. Від нього ми вирушили до Говерли. Піднімаючись проминули гори Туркул (1933 м), Данциж (1855 м), Пожижевську (1822 м). Зупинилися у підніжжі Говерли (2061 м). Скинувши рюкзаки, піднялися на її вершину. За доброю традицію, яка в нас вже склалася, виконали там Гімн України, підняли Державний і корпоративний ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» прапори, оскільки цю подорож ми присвятили саме Дню працівників нафтохімічної галузі.
   – А як завершилася ваша краєзнавча експедиція і які враження залишилися від неї?
   – На цей раз ми ночували у підніжжя Говерли біля прутянських водоспадів. Цей каскад водоспадів простягається майже на 80 метрів. Там дуже красиво, особливо зранку, коли сходить сонце і віддзеркалюється у кришталево прозорій воді річки. Створюється враження казкового дива. Під приємний гуркіт водоспадів, які наспівували нам свою гірську симфонію, ми спали. Також нам вдалося скупатися у водах річки Прут.
   А враження тільки позитивні. І хоча експедиція завершилася, проте я впевнений, що ще не один раз ми повернемося на Чорногору. Вона манить всіх своєю чарівністю і загадковістю. Сюди хочеться іти знову і знову.
   – На завершення, хто посприяв вам в організації цієї експедиції?
   – Велику підтримку було надано з боку підприємства. Хочеться подякувати адміністрації і, зокрема, генеральному директору Володимиру Шулиндіну.

   Розмовляла Ірина П’єх.


«Дружба» здивувала цікавими новинками

   Як уже повідомлялося в «КН», 27 травня перша група дітей нафтохіміків відправилася на відпочинок у ЛОК «Дружба», що неподалік Долини. Представники об’єднаного профкому «ЛУКОР-КАРПАТНАФТОХІМ», відділу організації праці та соціального розвитку ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» тафотокореспондент «КН» нещодавно побували там, аби пересвідчитися, як адміністрацією табору виконуються умови договору про оздоровлення дітей. Своїми враженнями вони поділилися з кореспондентом «КН»:
   Лариса Феш, голова профкому управління підприємства:
   – У ЛОК «Дружба» є велика база, яка дозволяє оздоровлювати дітей з різними захворюваннями. Але відрадно, що цього року адміністрація закладу змогла ще й закупити все необхідне, аби діти, яких часто турбують захворювання органів дихання, могли ще й вживати кисневу пінку. Майже всі діти проходять цьогоріч курси аромотерапії, а залежно від рекомендацій лікаря – й різні фізпроцедури.
   Оновлено цього року комп’ютерний клас. Та найважливішою новинкою цього відпочинкового сезону у «Дружбі» є басейн. На час нашого приїзду він ще не працював, але поцікавившись його роботою повторно, мене запевнили, що діти в ньому вже плавають. За таборову зміну позайматися у цій спортивній споруді кожна дитина зможе 2-3 рази. Басейн з підігрівом та фільтрацією води. В тому ж приміщенні є душові та роздягальні, в яких затишно та комфортно.
   Відзначу й те, що цього року у таборі є куточок, де живуть тваринки. Діти почергово доглядають за ними, але головне те, що їм це подобається.
   Ігор Мельник, начальник відділу організації праці та соціального розвитку:
   – Діти усім задоволені. На початку зміни декілька днів не працював басейн, але цей недолік вже виправили. Харчуються діти п’ять разів у день. Сам день повністю розписаний різними заходами, тому дітвора не повинна нудьгувати. Заплановані для них дві екскурсії: у «Аквапарк» в Івано-Франківськ та на Скелі Довбуша.
   Але в організації відпочинку дітей нафтохіміків у ЛОК «Дружба» відбулися зміни. Відповідно до вимог Фонду з тимчасової втрати працездатності, наступні заїзди триватимуть не 21, а 18 днів. Саме таку кількість днів перебування дитини у таборі частково відшкодовує ця установа. Батькам, які планували відправити дитину у наступні заїзди і заплатили за 21-денну путівку, відшкодуються кошти. Вартість путівки для працівників нашого підприємства зменшиться приблизно на 50 грн.
   Внесено корективи й в кількість таборових змін, яких  буде п’ять (раніше планувалося чотири). Наступні заїзди триватимуть: з 18.06 до 5.07; з 07.07 до 24.07; з 26.07 до 12.08 та з 14.08 до 31.08.

   Записала Віра Братенко.


Принади Криму сім’ям нафтохіміків припали до душі

   Як уже повідомлялося в тижневику «КН», цього літа працівники ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» та ПрАТ «ЛУКОР» мають можливість відпочивати на базі оздоровчого комплексу "Енергомаш", що в с. Андріївка АР Крим (ТОВ "СЕВБЕЛЕНЕРГО"), та в готелі «Хеппі-отель», який розташований на березі Ялтинської бухти (ТОВ «Різорт»). А діти працівників підприємств можуть оцінити принади морського відпочинку, перебуваючи в дитячому оздоровчому таборі ім. Комарова, що в селищі Форос АР Крим.
   Враженнями від відпочинку на узбережжі Чорного моря діляться ті, хто вже встиг там побувати.
   Ольга Лукасевич, провідний бухгалтер ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ»:
   – Я відпочивала із сім’єю у Ялті в «Хеппі-отелі», який є одним із корпусів колишньої бази «Донбас». Одразу після приїзду нас привітно зустріли та поселили в кімнатах. Приємно вразила чистота в приміщеннях. Перед тим, як нас поселити, номери заздалегідь прибрали.
   Працівники готелю старанно виконували свою роботу й під час нашого там перебування. Досить часто міняли постільну білизну. А знайомі, які відпочивали із малими дітьми, розповідали, що в їхніх номерах навіть складали іграшки та інші речі, які розкидали дітлахи.
   Задоволені й харчуванням. Ми мали можливість їсти або в кафе «Парус» в самому готелі, або в кафе на березі моря. Такі страви, які нам пропонували, ми й вдома не завжди маємо час готувати.
   До позитиву в організації відпочинку віднесла б й те, що нашими дітьми займалася працівниця готелю. Вона проводила вранці з ними зарядку, а потім вони займалися та відпочивали на березі моря, гуляли в дуже красивому парку. Одне слово, в дітей була цікава та насичена програма. У цей час батьки відпочивали без дітей.
   Порадувало й море, яке було чистеньке та спокійне. Не було вітрів та припливів, які засмічують його. Ввечері ми полюбляли гуляти набережною, з якої з одного боку відкривалися краєвиди на гори, а з другого – на море.
    Задоволена організацією відпочинку в «Хеппі-отелі» й голова профкому заводоуправління Лариса Феш.
   – З відгуків людей знаю, що харчують відпочиваючих майже як в ресторані, – розповідає Лариса Василівна. – Люди замовляють собі сніданок, обід чи вечерю на день наперед. На вибір були різні салати, соки. Якщо замовляють щось, приготуване на мангалі, то страва дійсно була приготована на мангалі.
   Кімнати просторі, з кабельним телебачення, а на балконі стоять столики. Море, на думку відпочивальників, в Ялті чистіше, ніж в Євпаторії.
   Єдиний мінус в тому, що з 1 липня власник, який викупив канатну дорогу, якою спускалися відпочиваючі до моря, брав плату за проїзд нею. До цього роздавалися квитки на чотири безкоштовні поїздки цією дорогою, з 1 липня можна було лише один раз безоплатно з’їхати на море й повернутися назад. Багато хто йшов на море пішки, але потрібно було переходити дві траси зі швидкісним рухом автотранспорту.
   Багато відпочиваючих радили профспілчанам не міняти наступного року базу відпочинку. Єдине їхнє побажання – вирішити питання з проїздом канатною дорогою.
   Зі слів інженера І категорії групи забезпечення енергоресурсами ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» Ірини Багіри, чиї діти відпочивали в дитячому оздоровчому таборі ім. Комарова в селищі Форос АР Крим, зайшовши на територію цього закладу, її вразили запах кипарису та звуки цикад. Вся територія табору була засаджена цими деревами, а самій кипарисовій алеї вже 120 років.
   – Діти були весь час чимось зайняті, – розповідає вона. – проводилися різноманітні конкурси, які пропагували сімейні цінності, дружбу, працювали гуртки, проводилися змагання. Діти навіть інколи не мали часу, аби зателефонувати додому.
   Море було чисте та тепле. Також дітям сподобалося те, що їдальня була розташована на березі моря. З усіх таборів, де відпочивали мої діти, їм найбільше сподобався саме фороський.
   Інна Білоус, провідний бухгалтер ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ»:
   – Цього року вперше діти працівників ТОВ«КАРПАТНАФТОХІМ» і ПрАТ «ЛУКОР» мали змогу відпочити в дитячому оздоровчому таборі в селищі Форос. Мені випала нагода їх супроводжувати.
   Складно кількома словами описати всі особливості відпочинку. Скажу тільки, що в цілому дітям дуже сподобалось. Ніжне сонце, чисте і тепле море, цілющий кримський клімат, кактуси, кипариси... Крім того, цікаві конкурси, різноманітні пізнавальні та розважальні заходи, спортивні змагання, екскурсії, кіно, дискотека...
   Чого тільки варті урочистості з нагоди відкриття і закриття заїзду! Цікаві, дотепні номери у виконанні працівників табору та вожатих викликали бурю «комаровських» аплодисментів. А потім дітей вітали яскравим феєрверком над морем, вогні якого з’являлись в зоряному небі і падали в місячну доріжку на воді...
   День був розписаний по хвилинах, тому нудьгувати було ніколи. Особливо раділи молодші таборяни, які буквально «на ура» сприймали всі цікавинки, запропоновані вожатими. Кожен мав можливість проявити себе: хтось співав, хтось танцював... А ще малювали, створювали шедеври з підручних матеріалів, грали у футбол, волейбол, настільний теніс, плавали на швидкість і синхронно, стрибали з пірсу і затримували дихання під водою, були акторами та всезнайками з «Брейн-рингу», навіть принцесами табору. Активні, небайдужі хлопці та дівчата відчули свою «хвилину слави», багатьох нагороджено грамотами від адміністрації табору.
   Повертаючись додому, діти захоплено згадували і обговорювали найцікавіші моменти перебування на відпочинку. Ті з них, які за віком можуть поїхати в Форос наступного року, навперебій запевняли, що проситимуть батьків знову взяти путівку і з нетерпінням чекатимуть, щоб знову зустріти ніжне сонце, чисте і тепле море та відчути свою «хвилину слави».

   Записала Віра Братенко.


Кодекс ділової етики ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ"

    Кодекс ділової етики (далі – Кодекс) ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" (далі – Товариство) є зібранням найбільш важливих правил ділової поведінки ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" і його працівників, етичних норм внутрішніх корпоративних взаємовідносин, соціальної відповідальності, а також інших найбільш пріоритетних питань етики бізнесу.
   Кодекс визначає корпоративні цінності, що демонструють прихильність Товариства та його працівників до базових етичних цінностей, які визначають ділову поведінку і формують репутацію Товариства, його конкурентоспроможність і ефективність.
   Кодекс ділової етики розроблений на основі загальноприйнятих норм ділової етики, а також Кодексу ділової етики ВАТ "Нафтова компанія "ЛУКОЙЛ".
   Впровадження стандартів ділової етики цього Кодексу повинно довести цінності Товариства до норм поведінки. Дотримання стандартів ділової етики обов'язкове для всіх працівників Товариства.
   Кодекс ділової етики – важлива частина системи корпоративного управління. Він допомагає Товариству уникати невиправданих ризиків, підтримувати довгостроковий економічний ріст і сприяти подальшому розвитку та глобалізації бізнесу.
   Місія і цінності Товариства
   ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" є дочірнім підприємством ВАТ "Нафтова компанія "ЛУКОЙЛ" – комерційної організації, головної компанії однієї з найбільших міжнародних вертикально-інтегрованих енергетичних груп, що поєднує численні організації з видобутку та переробки нафти і газу, виробництва палива і мастил, продуктів нафтохімії, а також електричної і тепловий енергії, їх реалізації на паливно-енергетичних ринках Росії і за кордоном.
   Щодня продукцію Компанії купують мільйони споживачів в усьому світі. Щодня десятки тисяч людей об'єднують свої зусилля і майстерність, щоб забезпечити "ЛУКОЙЛу" передові позиції на ринку. При цьому Компанія незмінно вірна своїй місії, яка полягає в тому, щоб перетворити енергію природних ресурсів на благо прогресу та людини.
   По праву заслуживши репутацію надійного постачальника вуглеводнів на глобальному ринку енергоспоживання, компанія продовжує ставити перед собою амбіційніші цілі. Так, одним із пріоритетних завдань компанії на найближчу перспективу є лідерство на світовому енергетичному ринку, що найкраще відповідає девізу "ЛУКОЙЛу": «Завжди в русі!».
   ЛУКОЙЛ – міжнародна нафтогазова компанія, яка є соціальновідповідальною, відрізняється високою динамічністю у всіх сферах своєї життєдіяльності. Наша компанія – це не тільки її сьогодення, а й минуле і майбутнє. Компанія живе в декількох поколіннях. "ЛУКОЙЛ" – це високопрофесійні кадри, це ветерани, що створили славні традиції нафтової галузі, це і молодь. Наступність поколінь – закономірність реалізації принципу соціальної відповідальності компанії перед суспільством.
   В основу діяльності нашої компанії закладено її корпоративні цінності, які дозволяють вести бізнес відповідно до найвищих етичних стандартів. "ЛУКОЙЛ" усвідомлює, що його репутація залежить не тільки від неухильного дотримання вимог російського, міжнародного законодавства і забезпечення прав людини. В значній мірі репутація і успіхи компанії базуються на соціальній відповідальності і прихильності до морально-етичних норм і правил.
   Основними корпоративними цінностями Товариства є:
   Ефективність
   Товариство усвідомлює свій обов'язок і свою відповідальність перед акціонерами та партнерами, тому прибутковість і ефективність діяльності, досягнення очікуваних результатів є для нього незаперечною цінністю. У жорстких конкурентних умовах Товариство і надалі буде безупинно підвищувати якість і результативність своєї діяльності. Дуже важлива прихильність Товариства до інноваційної складової росту, одержання додаткового виробничого й економічного ефекту за рахунок переходу на передові методи управління та технологічні рішення.
 
  Персонал
   Головною цінністю ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" є його працівники. Усе, що робить Товариство, робиться людьми і для людей. Якість персоналу, можливості для розкриття талантів і здібностей працівників, уміння використовувати їх на користь Товариства і самого працівника – непорушна умова різносторонніх успіхів Товариства в досягненні поставленої мети.
   Екологічність
   ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» є одним з найбільших природокористувачів у регіоні.
   Виробнича  діяльність зводиться до технологічної переробки природних ресурсів з метою задоволення потреб людей у продуктах нафтопереробки. Але досягнення високих показників ефективності Товариства обумовлене і нерозривно пов'язане з раціональним природокористуванням і дотриманням найвищих світових стандартів охорони природи.
   Виконання норм чинного законодавства – фундамент стабільного розвитку ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ».
   Ми неухильно дотримуємося закону і пишаємося тим, що в Товаристві діє продумана система управління охороною навколишнього середовища по всій вертикалі управління, чітко розроблена процедура екологічного супроводу для будь-якого проекту від задуму до його реалізації. У цьому ми бачимо успішний розвиток в майбутньому.
   Соціальна відповідальність
   ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» є відповідальним членом світового співтовариства і сумлінним учасником ринкового господарства. Усвідомлюючи відповідальність перед усіма зацікавленими сторонами в регіонах своєї діяльності, Товариство проводить соціально відповідальну політику з питань праці, зайнятості, виробничих відносин, надає підтримку працівникам, інвалідам, ветеранам, здійснює широку благодійну та спонсорську діяльність.
   Партнерство
   Товариство формує, підтримує і високо цінує відносини з діловими партнерами, громадськими організаціями та споживачами. Досягнення високоефективних результатів неможливе без довгострокової та взаємовигідної співпраці, без зацікавленості в сталому розвитку бізнесу наших партнерів, без взаємоповаги і відповідальності за виконання прийнятих зобов'язань. Товариство підтримує в трудових колективах дух партнерства і колективізму, мотивує персонал на досягнення високих результатів праці.
   Моральність
   У своїй різноплановій діяльності Товариство не просто дотримується законів і намічених цілей. Для Товариства важливо й те, як і в ім'я чого воно працює. Будучи вірним своєму призначенню, ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" здійснює свою діяльність на основі чесності і справедливості, поважності і порядності. Для діяльності Товариства неприйнятні зневажливість і результат за будь-яку ціну.
   Відносини з акціонерами
   Головною метою ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" як комерційної організації є одержання прибутків. Наші акціонери довірили свої кошти ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ", чекаючи доходів у вигляді дивідендів і збільшення вартості належних їм акцій.
   Товариство гарантує всім своїм акціонерам реальне забезпечення всіх прав, установлених чинним законодавством, що випливають із зобов'язань Товариства у зв'язку з обігом його цінних паперів.
   ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" також надає своїм акціонерам допомогу і підтримку за кращими світовими стандартами корпоративного управління. При цьому Товариство постійно працює над тим, щоб реалізація прав акціонерів була простою і доступною, високоефективною і якнайменше витратною.
   ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" будує свої відносини з акціонерами таким чином, щоб їхні права були якнайкраще захищені і не були порушені.
   З метою виконання зобов'язань Товариства перед своїми акціонерами також використовується передова світова практика в галузі відносин, а тому
   Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - У відносинах з акціонером ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" повинно проявляти ввічливість і належну увагу до поставленого ним запитання, сприяти вирішенню проблем, що виникли в акціонера, реалізації його законних прав.
   - Якщо Ви не знаєте, як допомогти акціонерові, або якщо для вирішення питання, поставленого акціонером, недостатньо Ваших знань або рівня відповідальності, зверніться за допомогою до свого безпосереднього керівника або у відділ роботи з акціонерами, який організує необхідну допомогу.
   - Особливо уважно поводьтеся з персональними даними акціонерів, ретельно зберігайте інформацію про них.
   - Якщо Ви стали свідком або Вам стало відомо про халатне відношення колеги до проханням акціонера, нагадаєте йому про його обов'язки, а у випадку повторної недбалості – повідомте про цей факт у комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - ігнорувати прохання або заяву акціонерів, проявляти у відносинах з ними байдужність або брутальність.
   - допускати витік даних про акціонерів і належних їм акцій, у тому числі передавати дані про акціонерів колегам по роботі, які не працюють з такою інформацією.
   Відносини з інвесторами
   ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" як емітент високоліквідних цінних паперів протягом багатьох років демонструє свою інвестиційну привабливість для інвесторів. Основою інвестиційної привабливості Товариства є його ефективна і результативна діяльність. Однак для прийняття позитивних інвестиційних рішень велике значення мають питання корпоративного управління, особливо питання відкритості й прозорості діяльності Товариства.
   Бажаючи забезпечити рівень відкритості, що відповідає кращій світовій практиці, ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" готує та вчасно доводить до інвестиційного співтовариства всю інформацію, яка здатна вплинути на вартість цінних паперів Товариства: річну і квартальну звітність, інформацію про всі істотні факти в діяльності Товариства, спеціальні інформаційно-аналітичні матеріали для інвесторів.
   Товариства регулярно повідомляє про зустрічі керівництва й менеджерів Товариства з представниками ЗМІ та інвестиційного співтовариства, а також про відвідування ними значимих об'єктів виробничого призначення та інших заходів.
   При цьому Товариство забезпечує рівний доступ усіх представників інвестиційного співтовариства до інформації про Товариство та піклується про те, щоб виключити ексклюзивний доступ окремих груп інвесторів до цієї інформації.
   У рамках здійснення взаємодії з інвесторами Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - Взаємодіючи із представниками та інститутами інвестиційного співтовариства всіляко сприяти формуванню в них правдивого образу Товариства, доводити до їхнього відома інформацію, проявляти турботу про її повноту, актуальність і достовірність.
   - Керуючись законним обмеженням щодо розкриття інформації, Ви повинні ввічливо роз'яснювати інвесторам, що неможливість надати інформацію пов'язана з необхідністю дотримання закону і не спрямована на обмеження прав інвесторів на інформацію.
   - Співпрацюючи з інвесторами та представниками інвестиційних інститутів, Ви повинні уникати свідомого приховування або спотворення наданої інформації. Слід розуміти, що відкрите поширення правдивої, нехай навіть у чомусь «не вигідної» інформації позитивно сприймається інвесторами, ніж інформація, що характеризує тільки досягнення та успіхи.
   - Доступ до делікатної, але не публічної інформації, отриманої у ході виконання службових обов'язків, зобов'язує Вас до особливої турботи про її збереження. Необхідно утримувати колег від халатного ставлення до збереження інформації.
   - Як тільки отримана інформація стане готовою для публічного розкриття, визначте її цінність для інвесторів. При позитивній оцінці поспішіть коректно оприлюднити її.
   Тим самим Ви забезпечите високу актуальність інформації, вчасно задовольните інформаційну потребу інвесторів і дасте їм можливість ефективно реалізувати свої права.
   - У випадку звернення до Вас кого-небудь з інвесторів (інвестиційних аналітиків, працівників інвестиційних банків, фінансових ЗМІ й т. д.) не ухиляйтеся від допомоги їм у міру своєї компетенції і відповідно до вимог законодавства. Якщо Ви сумніваєтеся в правомірності своїх дій або не в змозі допомогти інвесторам, передайте їхнє прохання (без обговорення питання) у відділ відносин з інвесторами.
   - Якщо Вам відомо про порушення Кодексу в частині відносин з інвесторами, повідомите про це в комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - самостійно без відповідних повноважень повідомляти або передавати представникам інвестиційного співтовариства яку-небудь інформацію, якщо Ви не впевнені в її публічності;
   - обговорювати актуальні службові питання з тим, кому це не потрібно для виконання службових обов'язків. Неприпустимо поширювати службову інформацію осіб, яким вона не призначена, а також серед сторонніх осіб;
   - робити від імені ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" які-небудь заяви, якщо Ви не уповноважені на те локальним нормативним актом Товариства.
   Відносини з працівниками
   Персонал Товариства є її цінним ресурсом. Товариство прагне створити в колективах таку обстановку, яка сприяє розкриттю кращих професійних і людських якостей працівників.
   Товариство поважає і забезпечує права будь-якого працівника, до якої б нації, релігії або культури він не належав. У Товаристві забезпечена реальна рівноправність працівників, яким надані рівні можливості реалізувати свій трудовий і творчий потенціал.
   У Товаристві виключена дискримінація працівників за ознаками статі, віку, раси або національності, релігії, політичних переконань і т. д. Вітається утворення трудових династій, коли з покоління в покоління передаються не тільки професійний досвід, але також лояльність і відданість Товариству, його цінностям. При цьому належність до трудової династії не створює її членам додаткових прав і можливостей. Для Товариства неприйнятний протекціонізм у будь-якій його формі,  перш за все  протекціонізм на основі сімейності.
   Товариство вимагає високого професіоналізму своїх працівників і сприяє його розвитку. Воно створює всі умови для тих, хто небайдужий до рівня своєї професійної підготовки, не стоїть на місці і готовий, ідучи в ногу з часом, освоювати нові знання і технології, нові форми організації праці. Товариство розвиває інноваційні здібності працівників, формує умови для обміну і поширення передового досвіду, нових знань, новаторських ідей, проектів і розробок.
   Сильною стороною ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» є потужний корпоративний дух, що поєднує в цілісну команду різних людей – від керівників Товариства до рядових працівників, котрі прагнуть досягти єдиної мети і визначають загальні шляхи її досягнення.
   Кодекс спрямований на формування клімату нетерпимості у виробничих колективах до корупційної поведінки й інших протиправних дій працівників.
   З метою дотримання стандартів ділової етики Товариства у відносинах із працівниками Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - З повагою ставитися до кожного працівника незалежно від расової, національної належності, статі, віку, сімейного стану, політичних переваг і досвіду роботи.
   - Постійно підвищувати свій професійний рівень через систему підготовки персоналу, навчатися новим умінням і навичкам, здобувати необхідні професійні знання.
   - Прагнути до вдосконалення якості результатів своєї праці, росту її продуктивності й ефективності, створювати і підтримувати доброзичливий психологічний клімат у своєму колективі.
   - Постійно шукати нові можливості в своїй діяльності, обмінюватися досвідом з працівниками Товариства, поширювати передові методи і технології роботи.
   - Працювати в єдиній команді для досягнення поставленої мети. При цьому нести особисту відповідальність за результати своєї і спільної діяльності та при необхідності допомагати членам своєї команди.
   - Якщо Ви не можете обрати правильну позицію в колективі, не знаєте, як поводитися в тій або іншій ситуації, пов'язаній з виконанням трудових обов'язків, зверніться до свого  безпосереднього керівника або в службу з персоналу.
   - Якщо Ви не змогли одержати допомогу в питаннях відносин з колегами й іншими працівниками Товариства, зверніться в комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - допускати дискримінацію інших працівників на підставі расової, національної і релігійної належності, статі, віку, сімейного стану, політичних переконань. Домагання будь-якого характеру, у тому числі сексуального, неприпустимі;
   - поводитися з іншими працівниками агресивно або образливо;
   - сприяти просуванню по службі працівників Товариства на підставі сімейних, дружніх або інших відносин.
   - використовувати свої службові повноваження і можливості для отримання власної вигоди або вигоди пов'язаних з вами осіб.
   - Використовувати свій службовий час, службовий час працівників і довірене Вам майно Товариства в особистих цілях.
   Відносини з державними органами і громадськими організаціями
   ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ", усвідомлюючи суспільну значимість результатів своєї діяльності, дотримується принципу відкритості інформації про свою роботу, прагне до побудови та підтримки стійких, конструктивних взаємовідносин з органами державної влади і місцевого самоврядування. Свою діяльність Товариство будує, неухильно дотримуючись законів та інших нормативних правових актів.
   Відносини ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" з органами державної влади і місцевого самоврядування ґрунтуються на принципах відповідальності, сумлінності, професіоналізму, партнерства, взаємної довіри, а також поваги і непорушності зобов'язань.
   Товариство допускає участь своїх працівників у політичних процесах, громадських організаціях і профспілках, якщо це не суперечить законам і традиціям країни. При цьому працівник за жодних обставин не може називати себе представником ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ». Участь працівника в політичних і громадських організаціях можлива тільки у неробочий час і без використання ресурсів ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ», щоб участь товариства не була розцінена як її політична або суспільна позиція.
   З метою дотримання стандартів ділової етики Товариства в сфері відносин з державними органами і громадськими організаціями, забезпечення довіри до ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ»
   Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - Дотримуватися всіх законів і стандартів поведінки, що стосуються діяльності Товариства в кожній країні під час його присутності. Поважати традиції і звичаї народів, що населяють ці країни.
   - Взаємодіючи із представниками органів державної влади і місцевого самоврядування, висловлювати винятково офіційну позицію Товариства, сформовану у встановленому порядку.
   - У випадку надходження запиту з боку державних або інших регулюючих органів відповідно до прийнятого в Товаристві порядку надавати повну і достовірну інформацію про Товариство, а при необхідності здійснювати іншу підтримку діяльності державних органів (див. також розділ Кодексу «Розкриття інформації і інсайдери»).
   - Дотримуватись встановленого в Товаристві порядку участі працівників у публічних заходах.
   - Якщо Ви не можете оцінити правильність своїх дій у стосунках з органами державної влади і місцевого самоврядування, зверніться до свого безпосереднього керівника або у відділ роботи з державними органами і громадськими організаціями.
   - Якщо Вам відомі факти порушення правил відносин з органами державної влади і місцевого самоврядування, повідомте про це своєму безпосередньому керівникові або в комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - взаємодіяти з державними органами, якщо це не входить у Ваші службові обов'язки або Ви не уповноважені на це;
   - намагатися незаконним способом вплинути на рішення державних органів або їхніх представників;
   - вводити в оману осіб, ктрі ведуть розслідування, й інших посадових осіб державних і контролюючих органів;
   - безпосередньо або побічно перешкоджати збору інформації, даних, свідоцтв або документації уповноваженими посадовими особами державних або інших контролюючих органів;
   - приховувати, змінювати і знищувати документи, інформацію або облікові записи, які є предметом розслідування або підлягають видачі по запиту з боку державних й інших контролюючих органів;
   - використовувати ресурси Товариства (наприклад, електронну пошту або телефон) для особистої участі в політичних і суспільних процесах.
   Охорона праці, промислова безпека
   Пріоритетним завданням Товариства є безпечні умови праці і захист здоров'я його працівників, а також населення, що проживає в районах розміщення ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ". Товариство прагне забезпечити для працівників безпечні умови праці на всіх своїх об'єктах.
   ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" взяло на себе зобов'язання забезпечувати такий рівень промислової безпеки виробничих об'єктів і безпеки праці, при якому ризик виникнення аварій і нещасних випадків мінімальний і відповідає сучасному рівню розвитку техніки й технологій, а також розвитку суспільства.
   Товариство розуміє, що безпечне функціонування виробничих об'єктів, попередження аварій на цих об'єктах і готовність до локалізації та ліквідації аварійних ситуацій залежать не тільки від технічного стану виробничих об'єктів, а також і від компетентності персоналу, дотримання виробничої дисципліни, турботи персоналу про збереження виробничо-технологічних активів Товариства.
   Зобов'язання ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" забезпечувати високий рівень промислової безпеки й охорони праці також означає, що кожний працівник на своєму робочому місці повинен знати можливі ризики в цій сфері і бути готовим зреагувати на надзвичайні ситуації.
   З метою дотримання стандартів ділової етики, установлених Товариством в галузі промислової безпеки і охорони праці, Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - неухильно дотримуватись державних і корпоративних вимог в галузі промислової безпеки й охорони праці при виконанні своїх трудових обов'язків;
   - приступати тільки до тієї роботи, для виконання якої Ви навчені й атестовані, а також придатні за висновками медичного обстеження;
   - припиняти виконання будь-якої роботи у випадку, якщо вона стає небезпечною;
   - якщо Ви довідалися або бачите, що хто-небудь із працівників порушує встановлені правила і вимоги охорони праці й промислової безпеки, то повинні попередити порушника і негайно повідомити про порушення своєму безпосередньому керівникові;
   - при виникненні будь-яких сумнівів чи питань звертатися за рекомендаціями до безпосереднього керівника або в комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - зберігати, приймати і розповсюджувати  на території й у виробничих приміщеннях Товариства алкоголь, наркотики і недозволені до вживання лікарські засоби;
   - приступати до роботи, якщо Ваша працездатність послаблена алкоголем, наркотичними препаратами або загальним станом здоров'я;
   - приступати до роботи, якщо Ви не ознайомлені з результатами оцінки виробничих факторів, що можуть впливати на безпеку праці, державними і корпоративними вимогами, у тому числі до Ваших дій у випадку виникнення позаштатної ситуації.
   Особиста безпека
   ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" вважає надійний захист персоналу від зовнішніх і внутрішніх погроз однією з основних умов нормального функціонування і розвитку Товариства, а також реалізації творчого потенціалу працівників.
   Товариство надає своїм працівникам необхідний захист від виникаючих погроз, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, або у випадках, коли, загрожуючи особистій безпеці працівника, хто-небудь має намір примусити його до нелояльної поведінки та дій, що наносять шкоду Товариству. При цьому проведена в Товаристві профілактична робота з захисту працівників від злочинних зазіхань і тиску на персонал, мається на увазі розумна поведінка самих працівників, що сприяє зміцненню їх особистої безпеки.
   Товариство вважає, що порушення вимог особистої безпеки може заподіяти істотної шкоди здоров'ю працівників, діловій репутації ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ", а також призвести до фінансових й інших втрат. З метою забезпечення особистої безпеки Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - Виконуючи трудові обов'язки, суворо дотримуватися чинного законодавства, загальноприйнятих норм і правил поведінки.
   - Уникати життєвих ситуацій, потенційно здатних створити компрометуючі обставини.
   - Застерігати колег від вчинків, здатних завдати шкоди їх власному здоров'ю й діловій репутації, а також благополуччю і діловій репутації Товариства.
   - Якщо якісь особи застосовують до Вас тиск і погрози, щоб знизити ступінь Вашої сумлінності й лояльності до трудової поведінки, або якщо ці особи намагаються втягнути Вас у діяльність, яка, на Вашу думку, може призвести до негативних наслідків для Товариства (або Вам стало відомо про такі наміри), Вам необхідно повідомити про це своєму безпосередньому керівникові або у відділ корпоративної безпеки.
   - Якщо Ви потрапили в нестандартну життєву або службову ситуацію, щоб мінімізувати можливу шкоду як для себе, так і для Товариства, Вам необхідно повідомити про це своєму безпосередньому керівникові або в комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - обговорювати питання місця і характеру Вашої роботи з маловідомими особами, у чесності і порядності яких Ви не переконані;
   - робити вчинки і дії, які потенційно можуть бути використані як компрометуючі та як фактори тиску, щоб примусу Вас до нелояльних дій;
   - здійснювати будь-яку діяльність, здатну завдати шкоди законним інтересам ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» або сприяти її здійсненню навіть після припинення трудових відносин з Товариством;
   - проносити на територію і в будівлі Товариства зброю, у тому числі спортивну.
   Охорона навколишнього середовища
   У своїй діяльності Товариство не тільки гарантує повне і безумовне дотримання усіх вимог чинного законодавства в галузі охорони природи, здоров'я людей, але й усіляко намагається мінімізувати вплив негативних факторів на людей, природні ресурси і навколишнє середовище.
   Принципи забезпечення еколого-економічної рівноваги між виробництвом і безпекою навколишнього середовища становлять основу діяльності Товариства  і дозволяють мінімізувати фінансові і репутаційні ризики, виявляти проблемні питання на ранніх стадіях і ухвалювати найбільш ефективні рішення.
   Усвідомлюючи свою відповідальність перед суспільством, Товариство розраховує на розуміння працівниками складності й масштабності поставлених перед ним завдань. Внесок Товариства в збереження сприятливого навколишнього середовища спрямований на:
   - скорочення негативного впливу на навколишнє середовище в усіх сегментах бізнесу;
   - випуск більш екологічної продукції;
   - раціональне використання природних ресурсів, які використовують у виробництві, що перебувають у регіонах діяльності Товариства.
   Для вирішення цих завдань у ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" створена і успішно функціонує сертифікована відповідно до вимог стандартів ISO 14001 система управління охороною навколишнього середовища. Ця система приведе у відповідність до чинного законодавства.
   Товариство відкрите до діалогу із громадськістю й іншими зацікавленими сторонами з питань охорони навколишнього середовища й раціонального природокористування.
   З метою дотримання стандартів ділової етики Товаристві в галузі охорони навколишнього середовища Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - При виконанні своїх трудових обов'язків дотримуватися державних і корпоративних вимог в галузі охорони навколишнього середовища й раціонального природокористування, а також стежити за тим, щоб цих вимог дотримувалися Ваші колеги й інші особи, котрі працюють в інтересах і на території Товариства.
   - Стежити за тим, щоб забезпечувалося раціональне споживання ресурсів: ощадлива витрата теплової й електричної енергії, води, а також зменшення відходів виробництва. Якщо Вам стали відомі випадки порушення екологічних норм і вимог, повідомите про це своєму безпосередньому керівникові.
   - Зупинити або не починати роботу, яка, на Ваш погляд, може бути небезпечною або призвести до порушення природоохоронних норм, і повідомити про свої підозри своєму безпосередньому керівникові.
   - Якщо Ваші зусилля для запобігання випадків загроз екологічної безпеки не дають результату, а звернення до вищезгаданих осіб не допомогло усунути зазначені загрози, звертайтеся в комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - приступати до роботи, якщо Ви не ознайомлені з екологічними аспектами діяльності Вашого підрозділу, державними і корпоративними вимогами в цій галузі, у тому числі з Вашими діями у випадку виникнення позаштатної ситуації.
   Розкриття інформації й інсайдери
   ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" є публічним Товариством, цінні папери якого мають лістинг на великих російських і міжнародних фондових біржах, що накладає на Товариство істотні зобов'язання щодо встановлення і дотримання особливого порядку розкриття інформації. Найбільша увага приділяється розкриттю інформації, здатної істотно вплинути на вартість цінних паперів ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" (інсайдерська інформація).
   Використовуючи передовий світовий досвід роботи в цій сфері, Товариство забезпечує рівний доступ усіх учасників фондового ринку до відповідної інформації, намагаючись запобігти неправомірному використанню інсайдерських даних.
   Спеціальним порядком у Товаристві однозначно визначено розуміння того, хто є інсайдером Товариства, тому постійно підтримується актуалізований список інсайдерів, для яких установлений спеціальний порядок здійснення операцій з цінними паперами ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ".
   З метою дотримання стандартів ділової етики Товариства в сфері розкриття інформації, забезпечення довіри до ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" і підтримки його репутації Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - Чесно і сумлінно кваліфікувати наявну у Вас службову інформацію на належність її до інсайдерської. Якщо у Вас є сумнів або Ви не можете однозначно її кваліфікувати, зверніться до свого безпосереднього керівника або у відділ розкриття інформації.
   - Розглядати право доступу до інсайдерської інформації є високою довірою і необхідністю зберігати відомості, поширення яких може спричинити істотну зміну вартості цінних паперів.
   - Застерігати колег від недбалості й порушень у питаннях розкриття інформації та укладання інсайдерських угод. Якщо Ваші зусилля не дають результату, повідомте про це своєму безпосередньому керівникові або зверніться в комісію з ділової етики.
   - Надійно зберігати всю службову інформацію від втрати або попадання її в руки осіб, яким вона не призначена.
   Вам ніколи не слід:
   - використовувати інсайдерську інформацію заради особистої вигоди або вигоди пов'язаних з Вами осіб. Обов'язок інсайдера – ставити інтереси акціонерів та інвесторів вище своїх інвестиційних інтересів;
   - необґрунтовано виступати в особі публічного представника Товариства, робити публічні заяви і виступи, якщо вони не доручені Вам відповідно до встановленого порядку;
   - укладати угоди з цінними паперами Товариства особисто або спонукати до здійснення інших осіб на основі відомої Вам інсайдерської інформації;
   - передавати інсайдерську інформацію третім особам навіть після закінчення своїх трудових відносин з Товариством або припинення повноважень в органах управління інших органів Товариства.
   Конфлікт інтересів
   ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ»  розглядає своїх працівників як головну і самостійну цінність, оскільки реалізація творчих здібностей персоналу – непорушна умова ефективної діяльності Товариства. При цьому воно визнає і поважає різні позаслужбові цілі та інтереси своїх працівників. Разом з тим Товариство не може бути байдужим до ситуації, коли в результаті особистих, сімейних й інших обставин працівник Товариства втрачає (або може втратити) лояльність і об'єктивність стосовно Товариства. Створений у такому випадку конфлікт особистих інтересів з інтересами Товариства негативно позначиться на його ефективності, внаслідок чого Товариство має право запобігати впливу такого роду конфліктів.
   Краща політика попередження конфлікту інтересів – не брати участь безпосередньо або побічно в ділових зв'язках із клієнтами, постачальниками або конкурентами.
   З метою виявлення і попередження ситуацій, які можуть викликати конфлікт інтересів у Товаристві Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - Уникати будь-яких дій, які можуть вплинути на Вашу здатність ухвалювати об'єктивні ділові рішення в інтересах Товариства. Наприклад, не слід одержувати подарунки (крім подарунків незначної цінності), послуги й інші вигоди від осіб, що мають ділові відносини з Товариством або які прагнуть до таких відносин.
   - Якщо у Ваші обов'язки входить інформувати Товариство або регулятора фондового ринку відповідно до чинного законодавства, Статуту Товариства, то Ви повинні чесно і  щиро надавати інформацію про факти купівлі-продажу цінних паперів Товариства, інші відомості для встановлення зацікавленості в здійсненні тієї або іншої угоди.
   - Перш ніж погодитися з висуванням Вас кандидатом в органи управління будь-якої організації, інтереси якої можуть суперечити інтересам Товариства, Ви повинні обговорити це питання з безпосереднім керівником і одержати на це дозвіл.
   - Якщо Вам відомо про існування конфлікту інтересів між Вами і Товариством або Ви не можете однозначно визначити наявність такого конфлікту, негайно зверніться до свого безпосереднього керівника.
   - Якщо Вам відомо про конфлікт інтересів кого-небудь із працівників Товариства, Вам слід нагадати колезі про його обов'язки заявити про це, а у випадку його відмови від цього повідомити свого безпосереднього керівника або в комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - мати особисту зацікавленість у діяльності ділових партнерів Товариства, якщо така зацікавленість суперечить інтересам Товариства;
   - одержувати позики або послуги від яких-небудь фізичних або юридичних осіб, що мають ділові відносини з Товариством, або які прагнуть до таких відносин (це не поширюється на організації, що пропонують подібні позики або послуги в ході своєї звичайної діяльності);
   - займатися додатковою неосновною роботою або іншою діяльністю в позаурочний час, якщо така діяльність негативно впливає на виконання посадових обов'язків в Товаристві;
   - приховувати факт конфлікту інтересів і його причини.
   Відносини з діловими партнерами
   Товариство переконане, що довготривалі, взаємовигідні відносини з клієнтами і постачальниками, що мають високу ділову репутацію, є важливою умовою комерційної ефективності бізнесу. Товариство виступає за чесну конкурентну боротьбу, дотримання всіх чинних законів про конкуренцію та дорожить відносинами зі своїми діловими партнерами. Відстоюючи свої інтереси, ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" із повагою ставиться до справедливих і законних інтересів контрагентів.
   Ми традиційно і суворо стежимо за гарантованим виконанням своїх договірних зобов'язань, виступаємо як надійний партнер по бізнесу. Товариство встановлює і підтримує взаємовигідні відносини з будь-яким партнером, якщо партнер, як і ми, дотримується принципів взаємоповаги й взаємної вигоди, чесності й сумлінності, суворої взаємної обов'язковості.
   З метою дотримання стандартів ділової етики Товариства та збереження її бездоганної репутації в діловому співтоваристві.
   Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - Докладати необхідні зусилля для сумлінного виконання Товариством своїх зобов'язань перед діловими партнерами.
   - У взаєминах з діловими партнерами Товариства діяти винятково в інтересах Товариства.
   - Дорожити репутацією Товариства, належно дотримуватися норм існуючого законодавства і ділової етики.
   - Вибудовувати і розвивати  відносини з діловими партнерами Товариства на принципах рівності сторін і взаємоповаги, незалежно від будь-яких факторів, крім ділових інтересів Товариства.
   - Якщо Ви сумніваєтеся в тому, наскільки Ваші відносини з діловими партнерами Товариства відповідають вимогам Кодексу, зверніться до свого безпосереднього керівника.
   - Якщо Вам відомо про відносини когось із працівників Товариства з партнерами, які суперечать вимогам Кодексу, слід сповістити про це своєму безпосередньому керівникові або в комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - приховувати й спотворювати надану інформацію, зловживати службовим становищем, допускати виникнення конфлікту інтересів, вести справи з діловими партнерами Товариства.
   - використовувати будь-яку службову або незагальнодоступну інформацію про конкурентів або ділових партнерів, якщо є підозри, що вона була тримана нечесним шляхом або надана працівникові помилково;
   - допускати розкриття інформації про ділових партнерів, за винятком випадків, коли це здійснюється відповідно до вимог законодавства або умов договору;
   - отримувати у зв'язку з виконанням своїх посадових обов'язків хабар (подарунки, послуги, оплату розваг і відпочинку, грошову й іншу винагороду та будь-які інші вигоди, здатні вплинути на Вашу неупередженість і незалежність у виконанні Вами своїх посадових обов'язків, а також на прийняття рішень, що не відповідають інтересам Товариства. У випадку сумнівів, чи є подарунок розумним і звичним для ділових відносин, слід проконсультуватися зі своїм безпосереднім керівником або звернутися в комісію з ділової етики.
   Збереження активів Товариства
   Активи й інші ресурси (далі – активи) Товариства – це основа його процвітання й довгострокового розвитку. До активів Товариства відносяться майно, конфіденційна та службова інформація, інтелектуальна власність, кошти, а також устаткування, видане працівникам у користування. Усі активи можуть бути використані тільки у робочих цілях та в інтересах Товариства.
   Збереження активів, їх ефективне і раціональне використання, а також чітке і прозоре відображення активів і виробничої діяльності в документації і звітності є важливими складовими політики ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" з виконання зобов'язань перед акціонерами й іншими зацікавленими сторонами.
   Посадові особи й працівники Товариства зобов'язані захищати довірені їм активи від втрати, крадіжки, нецільового, незаконного або неефективного використання.
   З метою здійснення захисту активів Товариства, у тому числі інтелектуальної власності Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - Максимально ефективно використовувати активи Товариства.
   - Дбайливо поводитись з майном Товариства.
   - Захищати комерційну і технічну інформацію, яка є інтелектуальною власністю Товариства.
   - Вивчати внутрішні документи й дотримуватися викладених у них інструкцій на предмет правильного поводження з активами Товариства, у тому числі з устаткуванням або ресурсами.
   - Якщо Ви не можете однозначно визначити правомірність використання активів Товариства Вами або Вашими колегами, зверніться за роз'ясненнями до свого безпосереднього керівника або у відділ майнових відносин.
   - Застерігати колег від халатного і марнотратного ставлення до активів і майна Товариства. Якщо зробити це не вдається, повідомте про це своєму безпосередньому керівникові або в комісію з ділової етики.
   Вам ніколи не слід:
   - використовувати яке-небудь устаткування або пристрої Товариства в особистих інтересах.
   - використовувати власність Товариства, його інформацію і своє посадове становище для одержання вигоди для себе особисто або інших осіб.
   Дотримання Кодексу ділової етики і відповідальність за його порушення
   Неухильне дотримання положень цього Кодексу всіма працівниками Товариства є ключовою умовою для успішної реалізації місії Товариства й закріплення корпоративних цінностей Товариства, захисту інтересів його працівників, ділових партнерів, клієнтів і акціонерів.
   Найважливішим критерієм етичної поведінки є внутрішня самооцінка працівника, моральна оцінка з боку його керівників і колег.
   Товариство негативно оцінює які-небудь дії, у тому числі доручення керівників, які свідомо сприяють порушенню норм Кодексу, а також приховуванню порушень. Недотримання положень Кодексу може призвести до порушення норм чинного законодавства, що спричинить відповідальність відповідно до цього законодавства.
   Кожний працівник Товариства зобов'язаний неухильно дотримуватися вимог Кодексу і нести відповідальність за свою етичну поведінку.
   Товариство гарантує, що для сумлінного працівника Товариства, що повідомив про порушення положень щодо Кодексу або вирішив  припинити порушення, не буде негативних наслідків (в тому числі дискримінації й інших переслідувань з будь-якої сторони).
   Товариство гарантує, що заходи відповідальності будуть застосовуватися тільки на основі результатів об'єктивного розгляду обставин здійснення порушення, з урахуванням його ваги і дій особи щодо усунення наслідків порушення.
   Товариство не розглядає анонімні повідомлення про порушення положень Кодексу, разом з тим воно гарантує конфіденційність при проведенні перевірки.
   Для забезпечення неухильного дотримання положенням Кодексу Вам слід дотримуватися наступних правил:
   - Керуватися нормами Кодексу в своїй діяльності.
   - Знати й дотримуватися норм Кодексу.
   - Якщо Ви є керівником, бути взірцем хорошої поведінки, демонструвати прихильність до положень Кодексу і важливість його дотримання.
   - У випадку неясності яких-небудь положень Кодексу або невизначеності дій в конкретній ситуації звертатися до безпосереднього керівника.
   - У випадку незрозумілості роз'яснень із боку безпосереднього керівника звертатися в комісію з ділової етики.
   - У випадку наявності достовірної інформації про порушення положень Кодексу дотримуватися нижче зазначеного порядку:
   1) Вказати порушникові на неприпустимість порушення положень Кодексу і вимагати припинити дані дії.
   2) У випадку відсутності позитивного результату повідомити про порушення безпосередньому керівникові порушника.
   3) Якщо безпосередній керівник причетний до порушення, не застосовує заходів для його припинення або не має такої можливості, повідомити про порушення положень Кодексу у Комісію з ділової етики.
   - У будь-якій ситуації, у тому числі нерегульованої локальними нормативними актами або що припускає вибір варіанта поведінки, керуватися положеннями цього Кодексу, поступати  справедливо, сумлінно й чесно, при цьому оцінювати, як Ваша поведінка вплине на діяльність і репутацію Товариства.
   - При можливості доводити до відома контрагентів Товариства норми Кодексу.
   Вам ніколи не слід:
   - ставитися зневажливо до дотримання положень Кодексу;
   - діяти без попередніх консультацій відповідно до Кодексу, якщо Ви не впевнені у відповідності таких дій положенням Кодексу;
   - перешкоджати дотриманню положень Кодексу іншими працівниками Товариства;
   - залишатися байдужим, якщо Вам стало відомо, що відбувається або планується порушення положень Кодексу;
   - приховувати відомості про порушення цього Кодексу;
   - заявляти про нібито вчинення порушення, поширюючи свідомо неправдиву інформацію.
   Комісія з ділової етики
   Комісія з ділової етики регулює корпоративні етичні відносини в Товаристві, які повинні відповідати положенням Кодексу.
   До компетенції комісії з ділової етики входить реалізація норм і правил Кодексу, контроль за їхнім дотриманням, розробка рекомендацій, що стосуються діловий етики, організація моніторингу впливу Кодексу на зміну клімату в колективах.
   Одержавши інформацію про порушення правил цього Кодексу, Комісія з ділової етики розглядає заяву самостійно або із залученням профільного структурного підрозділу. Порядок розгляду і строки скликання засідань комісії з ділової етики встановлюються Положенням про Комісію з ділової етики.


 

Новий колдоговір –  крок вперед до забезпечення гідного рівня життя лукорівців

Працівники ЗАТ "Лукор" в зимових Карпатах.

 

Designed by Mak&ShV studio 
© Lukor