Про товариство
 

Новини

 

Історія

 

Співзасновники

 

Соціальний розвиток

 

Благодійність і спонсорство

Виробництва
  Етилену і поліетилену
 

Хлорвінілу і каустичної соди

 

Продукція

Інвестиційні проекти
  Модернізація ВХМ

Комерційні пропозиції

Інформація ПрАТ "ЛУКОР"

Тендери

  Умови проведення
  Документація
  Оголошені тендери
  Інформація про переможців
Прес-релізи
Контакти
Регіон
  Місцеві новини
  Спортивні новини
"Нафтохімік"
  Спортивний клуб
  Футбольний клуб
Фотогалерея
"Калуський нафтохімік"
  Архів новин

 

Місцеві новини

Соціально-економічний паспорт м.Калуша  Івано-Франківської області

Адреса виконавчого комітету Калуської міської ради:
77300, м.Калуш вул.Гагаріна, 1
Телефон: +3803472 6-00-19,  6-00-69.
Загальні дані про місто Калуш
Площа - 64,5 тис. кв. км, 0,5% території області,в 30 км від обласного центру
Калуш – місто обласного підпорядкування

Про Калуш в Інтернеті:

1.

Сайт міста Калуш.

#

2.

Місто Калуш

#

3.

Про Калуш

#

4.

Електронний Калуш

http://e-kalush.if.ua/


Ігор Матвійчук: «Вершини одним стрибком не досягти, тому слід будувати сходинки, щоб туди потрапити»

   Про вершини та перші сходинки у планах калуської влади, про проблеми та конфлікти, а також про майбутні місцеві вибори кореспондент «КН» говорила з першим заступником міського голови Ігорем Матвійчуком, який наразі є людиною №1 у виконавчій гілці влади міста.
   – Ігорю Володимировичу, впродовж семи років ви курували комунальне господарство міста. Що вдалося зробити за цей період?
   – Думаю, що калушани самі можуть оцінити те, що змінилося за сім років. Але коротко про головне ще раз нагадаю. Одна з найбільш масштабних робіт – це реконструкція водозаборів «Добровляни» та «Парк», яка була проведена за кошти Світового банку. І це , безумовно, дало результат. Якщо в 2010 році «Водотеплосервіс» споживав 10,7 млн. кВт год. електроенергії, то у 2014-ому – 6,7 млн. кВт год. Вартість 1 кВт год. у 2010 році становила 75 коп., у 2014 році – 1 грн. 50 коп. Не важко порахувати економічний ефект. За рахунок автоматизації підкачок третього підйому зменшено на 24 одиниці операторів (економія близько 1 млн. грн. у рік). Відбувається більш якісна очистка води завдяки будівництву стації знезаражування води.
   За останні два роки було замінено 4,5 км магістральних трубопроводів на вулицях В. Стуса, Підвальній, Малицької, Ломоносова, Р. Шухевича, Сівецькій, Хіміків, Будівельників, у мікрорайонах Підгірки та Височанка, що дозволило зменшити витрати на 30%.
   Щодо теплопостачання, то було закуплено спеціальне обладнання для пошуку місць втрати тепла. У лютому 2013 року вони складали 27,5 тис. тонн, у лютому 2014-го – 20,1 тис. тонн, а у лютому 2015-го – 9,04 тис. тонн.
   Наступне – вивіз сміття. Нині проводиться систематичний вивіз сміття, встановлені нові євроконтейнери, впроваджено роздільний збір сміття. Думаю, що кожен може порівняти, яка ситуація з цим була в 2006 році, а яка є зараз.
   Також було здійснено капітальні ремонти доріг центральної частини міста та в мікрорайонах. У багатоповерхівках міста проведено каптремонти дахів (виконано на 95%), встановлено пластикові вікна у під’їздах (виконано на 99%), вхідні металічні двері в під’їздах (виконано на 99%). Крім того, розпочато програму капітальних ремонтів під’їздів у багатоповерхівках (виконано на 10%).
   Думаю, що калушани могли помітити й те, що у місті за ці роки з’явилися нові дитячі майданчики. Чимало було зроблено і для належного освітлення Калуша. У 2006 році на обслуговуванні КП «Міськсвітло» перебувало орієнтовно 1500 світлоточок, з яких світилась лише кожна третя, сьогодні – близько 4000.
   Хочу сказати, що вершини одним стрибком не досягти, тому слід будувати сходинки, щоб туди потрапити.
   – Які ще плани передбачені на перспективу?
   – Зробити ще треба дуже і дуже багато. Наразі розпочали процедуру тендерних закупівель з розширення полігону твердих побутових відходів. Будівництво буде вестися упродовж двох років (загальна вартість – понад 4 млн. грн.).
   Також вже працюємо над будівництвом замірної дільниці для обліку стоків. Плануємо вдосконалити систему обліку води, реконструювати КНС, впровадити заходи з енергозбереження та заміни газу на інші види палива.
   Безумовно, будемо продовжувати капремонти міжбудинкових доріг, покриття на вулицях Дзвонарській, Коновальця та інших. Розпочали вже капітальний ремонт мережі водопостачання на вул. Коновальця, плануємо капітальний ремонт каналізаційних мереж на вулицях Б. Хмельницького, Пушкіна, Литвина. Розпочали роботи з оновлення парку культури і відпочинку ім. І. Франка та придбання нових атракціонів.
   У закладах освіти продовжуватимемо капітальні ремонти. На ці потреби виділено 3 млн. гривень. Також у цьому році завершимо реконструкцію ДНЗ «Журавлик». Це дасть додаткових 90 місць і зніме проблему черг дітей у садках нашого міста. Проводитимемо роботи з капітального ремонту доріжок та павільйонів у дитячих садках.
   Щодо галузі медицини, то минулого року ми встановили в ЦРЛ два твердопаливні котли. Цього року плануємо поставити ще один. Також нещодавно ми завершили капремонти двох відділів у цій лікарні: пульмонології та хірургії. Плануємо в цьому році провести такі ремонти ще в одному відділі ЦРЛ та філії дитячої поліклініки.
   З метою підтримки розвитку спорту розпочнемо роботи з встановлення футбольного майданчика зі штучним покриттям на території ЗОШ №6. Також будуть здійснені ремонти в ДЮСШ «Сокіл» і басейні «Посейдон». Актуальним залишається питання реконструкції бігової доріжки на стадіоні «Хімік», спробуємо залучити кошти з програми міжнародного співробітництва.
   Нещодавно ми приступили до розробки нового генерального плану Калуша. Очікуємо, що за два роки він вже у нас буде. Крім того, невдовзі затвердимо комплексну схему розташування тимчасових споруд, створимо кадастр міських земель. Прийняті відповідні рішення та розпочата підготовка технічної документації з виділення земельних ділянок для учасників бойових дій.
   При сприянні та безпосередній участі народного депутата України Ігоря Насалика буде по-новому вивчатися проблема Домбровського кар’єру та відселення людей із зон просідання земної поверхні. Загалом підтримка Ігоря Степановича відчувається і нині в усіх сферах життєдіяльності міста. За це я вдячний йому, як, напевне, і вся громада міста.
   – У 2009 році відбулася реформа в структурі ЖЕО. Замість шести створили два. Це дало якісь позитивні результати?
   – Це була не реформа, а оптимізація. За один рік загальновиробничі та адміністративні потреби колишніх шести ЖЕО зменшилися на 890 тис. гривень. Це дало можливість певний час не піднімати тарифи на комунальні послуги. Також ця оптимізація не погіршила роботу ЖЕО. Просто зменшилася кількість директорів, бухгалтерів, економістів...
   – Минулого року міська рада запропонувала програму створення та фінансової підтримки будинкових комітетів. Ви підтримуєте таку ідею?
   – Вона спрямована на те, щоб створити певну перехідну модель між ЖЕО та об’єднаннями співвласників. Міська рада дає людям можливість брати участь у формуванні тарифів, контролі за виконаними роботами, використаними коштами, їх розподіленні, тощо. Адже рано чи пізно ми дійдемо до того, що ОСББ будуть просто необхідні.
   Я розмовляв з активістами, які свого часу прагнули створити об’єднання співвласників, але, на жаль, вони поки що не готові за це взятися. Всі ініціативи зупиняються на одному: а хто буде збирати гроші? Але робота в цьому напрямку буде продовжуватися.
   – Уже кілька місяців поспіль активно обговорюється питання тарифів на комунальні послуги. Представники Народної ради Калущини стверджують, що вони в Калуші є одними з найвищих в Україні. Що можете сказати з цього приводу?
   – Якщо проаналізувати інформацію щодо тарифів на послуги з водоспоживання по ліцензіатах Комісії з централізованого водопостачання та водовідведення, то можна зрозуміти, що в Калуші точно не є найвищі тарифи в Україні. Наприклад, у Бердянську Запорізької області вартість водопостачання для населення – 16,08 грн. за м3, у Фастові Київської області – 14,92 грн. за м3, у Первомайську Харківської області – 20,29 грн. за м3... Все залежить від того, яка система водопостачання є в кожному місті. Хочу нагадати, що в Калуші є три підйоми води, які потребують додаткових затрат електроенергії, обслуговуючого персоналу та ряду інших ресурсів.
   – Нещодавно депутати міськради прийняли звернення щодо передачі Калуської ТЕЦ у комунальну власність міста. Як ви оцінюєте таке рішення?
   – По-перше, Калуська ТЕЦ є виробничою філією ДПЗД «Укрінтеренерго», а отже, не є самостійним господарюючим суб’єктом. Всі можуть прочитати в Інтернеті чи дізнатися з інших джерел про «Укрінтеренерго» і зрозуміти, який насправді є там стан речей.
   По-друге, Калуська міська рада тільки звернулася з проханням, а рішення про передачу підприємства у комунальну власність Кабінет міністрів України прийматиме після того, як буде затверджений план реконструкції Калуської ТЕЦ з відповідними банківськими гарантіями, техніко-економічним обґрунтуванням та ін.
   Нещодавно голова ОДА Олег Гончарук разом з польськими інвесторами перебували на Калуській ТЕЦ. Тому, на мою думку, недоречно говорити про економічний занепад підприємства у випадку передачі його в комунальну власність.
   – Яку заборгованість має нині «Водотеплосервіс» перед Калуською ТЕЦ та іншими партнерами, зокрема ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ»?
   – Загальна заборгованість КП «Водотеплосервіс» – близько 130 млн. гривень. Ми маємо близько 70 млн. грн. заборгованості держави перед КП «Водотеплосервіс» за різницю в тарифах. Крім того, 18 млн. грн. заборгувало населення цьому комунальному підприємству. Після встановлення замірної дільниці між «КАРПАТАНАФТОХІМом» і «Водотеплосервісом» ми вирішимо певні суперечності та знайдемо взаємоприйнятні шляхи вирішення і цього питання.
   – Як оцінюєте сьогоднішню ситуацію в міській раді та чому, на вашу думку, саме зараз активізувалися різного роду проблеми й загострилися конфлікти між депутатськими фракціями?
   – На мою думку, багато цих проблем пов’язані з політичною та економічною ситуацією в країні. Також вважаю, що це зумовлено й майбутніми виборами до місцевих рад. Ну і, звичайно ж, така ситуація пов’язана й з тим, що проблеми мають властивість накопичуватися, а потім «вистрілювати». Але рада – це публічний орган влади, тому і дискусії ведуться публічні і, на жаль, деколи вони переходять межі дозволеного.
   – Наразі на ваші плечі лягла відповідальність не тільки за комуналку. Які важливі проблеми доводиться вирішувати й які завдання ставите перед собою?
   – Така вже робота, мабуть, кожного керівника, що проблеми доводиться вирішувати щогодинно і навіть щохвилинно, при цьому завжди слід дивитись вперед. Якщо говорити про плани, то перш за все хотілося б, щоб Калуш став насправді європейським містом, з європейською свідомістю, владою та громадою. Ми варті того, щоб жити по-європейськи.
   – Чи маєте амбіції щодо місцевих виборів, які мали б відбутися восени цього року?
   – Так, я планую балотуватися…
   – Що б ще хотіли сказати калушанам?
   – Головне, щоб був мир, а все інше ми спільно вирішимо.

   Розмову вела Тетяна Курташ.


Насалик пообіцяв, що тарифи на воду не підніматимуть до 30 вересня

   Як уже повідомлялося у минулому номері «КН», 3 серпня у ПК "Юність" відбулися громадські слухання з питань роботи житлово-комунальних підприємств міста Калуш. Однак присутні на них калушани так і не почули звіту про роботу цього господарства ні від його керівників, ні від представників влади міста. Вони проігнорували цей захід, хоча, як повідомила представник Народної ради Калущини Валентина Бідонько, мерові Калуша Ігорю Насалику 21 серпня було направлено листа, в якому просилося забезпечити присутність на слуханнях керівників УЖКГ та заступника міського голови, який керує цю сферу, Ігоря Матвійчука. Але влада планує провести свої альтернативні громадські слухання 30 вересня.
   Однак чекати до 30 вересня громада не може, адже 15 вересня мав би завершитися мораторій на підняття тарифів на водопостачання та водовідведення у Калуші. Громадські активісти, побоюючись, що депутати прийматимуть якесь рішення по тарифах на сесії міськради, яка відбулася 9 вересня, прийшли на засідання і вже вкотре вимагали від міського голови надати їм необхідні для вивчення документи. Дехто з активістів приніс з собою  лотки з яйцями.
   І. Насалик, вислухавши активістку Народної ради Калущини Валентину Бідонько, яка зачитала рішення громадських слухань, зазначив, що їхня організація вимагає певну процедуру. Тому слухання, на яких обговорюватимуть роботу не лише КП «Водотеплосервіс», а всіх комунальних підприємств міста, проведуть 30 вересня, а до цього часу тариф на воду та водовідведення не підніматимуть. Та, як виявилося міський голова очікував на прихід громади на засідання депутатського корпусу, оскільки мав з собою листа, написаного, як з’ясувалося представником громадської комісії Любов’ю Танасійчук, до нардепа від Партії Регіонів Олександра Єфремова. Цікаво, звідки у нашого мера цей лист?
   Таким листом І. Насалик хотів скомпрометувати Народну раду Калущини. Мовляв, її члени є представниками ПР, вихваляють її. До того, ця рада немає статусу юридичної особи, то кому надавати копії документів, тим більше, що вони займуть півгрузовака.
   Та Л. Танасійчук, як стверджувала В. Бідонько, не є членом Народної ради Калущини. А документи КП «Водотеплосервіс» могло б надати громадській організації Калуський Автомайдан. Його представник Микола повідомив, що керівництво комунального підприємства не заперечує надати їм документи, які воно надавало Національній комісії з регулювання компослуг для розрахунку тарифів, але вимагало компенсувати затрати на їх копіювання, а це 7,5 тис. грн.
   – Ви, як керівник міста профінансуйте цю суму, бо громадська організація сьогодні не може витрачати на копіювання документів такі гроші, ми всі кошти спрямовуємо на допомогу армії, – апелював до мера автомайданівець. А без документів громадськість не зможе проаналізувати діяльність КП «Водотеплосервіс» та визначити, за рахунок чого можна здешевити тариф.
   – Для друкування паперів піде щонайменше два місяця, потрібен час й для їх вивчення, – відповів І. Насалик. Я ж пропонував найняти аудиторську фірму. Не знайшли такої, тоді я запропоную свою, а ви працюйте разом з спеціалістами. А ще якщо хочете, я вам організую екскурсію у будь-яке місто, щоб ви познайомилися, як там працює комуналка.
   Помічник народного депутата Ігор Очкур проінформував, що він мав розмову з представниками двох аудиторських фірм, але вони відмовилися вивчати документацію комунального підприємства, бо це великий обсяг роботи. Крім того, аудитори не підкажуть, як зменшити тариф, вони лише можуть оцінити видатки, доходи, але не дадуть відповіді на запитання, чому такі видатки.
   У зверненні народного депутата, яке зачитав І. Очкур, пропонується провести перерахунок тарифів на воду та водовідведення, відобразивши в них реальні обсяги використання води, не включаючи перевитрати на очищення ливневих стоків.
   Громадські активісти засідання сесії покидали нічим. Не відомо, матимуть вони змогу вивчати ті документи, які хочуть, матимуть відповідь до 30 вересня, як можна зменшити тарифи. Склалося враження, що депутати міськради, які ще місяць тому заморозили підняття тарифів, вже сьогодні думають інакше. Роман Бігун хоча говорив розмито про те, що громада спочатку повинна вивчити питання, щоб прийняти якесь рішення, а не приходити у сесійну залу й емоційно себе поводити, не попросив міського голову забезпечити активним калушанам доступ до документів, переконувала громадян, що перед тим, як визначитися з тарифом, Нацкомісія все ретельно перевіряє і його колега Оксана Прокопець. А бажання міських депутатів працювати на користь громади охарактеризував І. Насалик.
   – Львів’яни кредит Світового банку покривають за рахунок різниці в тарифах, бо там депутати нормально працюють, – парирував він.
   Вносячи зміни у бюджет міста на 2014 рік, депутати міськради взяли на уточнення субвенцію з Держбюджету, яку надано на погашення заборгованості різниці в тарифах за теплову енергію в сумі 575 тис. грн.
   У боротьбі за зниження тарифів відчувається поки що перемагає влада, бо громада, якій законодавство хоча й надає важелі впливу на чиновників, не може скористатися ними. Але Народна рада Калущини має намір йти до кінця й сподівається, що до 30 вересня зможе проаналізувати, де можна знизити ціну води та водовідведення. Дивує, чому більшість обранців та працівників органів влади такі байдужі до цієї проблеми. Адже усі вони калушани й платитимуть за воду за встановленими тарифами. А може у них пільги?

   Віра Братенко.


Розуміння влади і громади поки що не видно

   Зважаючи на те, що так звана комунальна епопея в Калуші триває уже близько двох місяців, організатори чергової зустрічі громади з керівниками комунальних підприємств міста, яка була запланована на 3 вересня, очікували отримати відповіді від комунальників та влади хоча б на частину тих запитань, які хвилюють людей. Але, як мовиться, не так сталося, як гадалося. Найперше тому, що у ПК "Юність" представників громади прийшло значно менше, ніж їх було на аналогічному зібранні з ПК "Мінерал" 17 липня, коли на зустрічі були присутні і директор КП "Водотеплосервіс" Ігор Яковина, і міський голова Ігор Насалик.
   На думку членів Народної ради Калущини, які й цього разу ініціювали цю зустріч, причин такої малої активності людей є кілька. По-перше, далеко не усі калушани знали про організацію заходу, зважаючи, що оголошення про його проведення були оприлюднені лише на місцевих сайтах та радіо. По-друге, певну невизначеність щодо дати проведення зустрічі внесло повідомлення від представників влади міста, що вона відбудеться не 3 вересня, а 30. Це, зрештою, підтвердили окремі керівники комунальних підприємств, коли кореспондент "КН" поцікавився у них, чому їх не було на зібранні. А ще, і це варто було врахувати, зустріч проходила у той час, коли калушани прощалися із загиблим у зоні АТО 19-річним Павлом Ліщинським, який народився і виріс у житловому масиві Хотінь.
   Зважаючи на усе це, ні представників житлово-комунального господарства, ні директорів КП, ні представників влади, за винятком кількох депутатів, на зустрічі не було. Хоча й назвати її недоречною чи зайвою теж не можна. Адже, як відзначила у своєму виступі підприємець Валентина Бідонько, 15 вересня завершується термін дії мораторію на підвищення тарифів на воду та водовідведення, за який депутати міської ради проголосували на сесії 24 липня. 9 вересня має відбутися чергове зібрання депутатського корпусу міськради, де питання тарифів на комунальні послуги заплановано обговорити. Цілком можливо, що будуть прийняті з цього приводу й рішення.
   – Тому ми просто зобов'язані саме сьогодні за підсумками зустрічі підготувати резолюцію чи звернення, яке б могли оприлюднити на сесії 9 вересня, – наголосила громадський активіст.
   У своїх виступах члени Народної ради Калущини Богдан Данів, Ігор Очкур, керівник Калуського Автомайдану Володимир Павлів й інші закликали присутніх та усіх калушан продовжувати активно відстоювати права громади на управління містом, адже саме вона є його повноправним господарем.

   Степан Василів.


У Хотіні поховали загиблого в АТО десантника

   4 вересня громадськість Калущини попрощалася та провела в останню дорогу першого загиблого в зоні АТО земляка – 19-річного Павла Ліщинського. Поховали героя на цвинтарі житлового мікрорайону Хотінь.
   У цьому передмісті Калуша Павло народився і проживав, закінчив ЗОШ І-ІІ ступенів №9, а коли закінчив ВПУ №7, то навіть не став шукати роботу за спеціальністю, бо мріяв про військову службу. Тому й поніс документи до військкомату.
   Калусько-Рожнятівським об’єднаним військовий комісаріатом у листопаді 2013 року був призваний на військову службу за контрактом. Служив юнак у 80-ій окремій десантній бригаді. У складі цієї бригади воював на сході України практично від початку війни. Загинув Павло 30 серпня 2014 року під Луганськом при виконанні бойового завдання.
   У сім’ї Ліщинських ще є менший син Микола, якому 16 років. Брат героя також навчається у ВПУ-7. Батько Павла, Микола Ліщинський, коли розпочалася третя хвиля мобілізації, хотів поїхати в зону АТО та замінити сина. Однак не судилося. Перебуваючи на військових навчаннях в одній із частин ЗС України, він впав з висоти та зламав ногу. Довелось повернутися до Калуша та накласти на ногу гіпс. Ця травма й відтермінувала поїздку Миколи Ліщинського на схід України.
   4 вересня, коли хоронили загиблого бійця АТО Павла Ліщинського, в Калуші та Калуському районі було оголошено Днем жалоби.

   Наш кор.


Почесних громадян міста побільшало

   23 серпня в ПК «Мінерал» відбулася урочиста сесія Калуської міськради, присвячена Дню Державного прапора України та 23-ій річниці незалежності нашої держави.
   За традицією перед початком засідання до зали військовослужбовці урочисто внесли національний стяг, а міський голова Ігор Насалик, оголосивши сесію відкритою, запропонував депутатам міськради та всім присутнім на зібранні хвилиною мовчання вшанувати героїв, полеглих за волю України у всі часи. У своєму виступі він добрим словом згадав і тих калушан, котрі проявили героїзм під час протестних акцій українського народу за права і свободи громадян, що були спрямовані на подолання тоталітарного режиму в державі, а також тих, хто сьогодні перебуває в зоні АТО та зі зброєю в руках відстоює незалежність України. При цьому Ігор Насалик, відповідно до прийнятого рішення Калуської міської ради, вручив нагороди про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Калуша» комендантові штабу калуського наметового містечка на Майдані в м. Києві Іванові Стрятієнку та братові воїна Небесної сотні Ігоря Дмитріва, який героїчно загинув у столиці України та удостоївся цього звання посмертно.
   Після офіційної частини урочистого зібрання депутати міськради розглянули одне робоче питання порядку денного сесії та одноголосно ухвалили рішення «Про звернення до Верховної Ради України щодо заборони продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива та тютюнових виробів з 22-ої години вечора до 8-ої години ранку».

   Василь Голинський.


Територія дрени стане зоною відпочинку

   На нараді, що днями відбулася за участю міського голови Ігоря Насалика, керуючого справами виконавчого комітету міськради Наталії Бабій та представника президента компанії «ЛУКОЙЛ» в Україні Сергія Чмихалова і ліквідатора ПрАТ «ЛУКОР» Олександра Григор’єва, було обговорено земельні правовідносини підприємства, що ліквідовується, з міською владою. В результаті цієї зустрічі сторони домовились провести комплекс необхідних заходів для врегулювання правовідносин стосовно двох земельних ділянок загальною площею понад 20 га, що орендуються, але фактично не обслуговуються й не експлуатуються «ЛУКОРом», та відсоткової ставки орендної плати за земельні ділянки, які використовуються цим підприємством і ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» в господарській діяльності. А щоб ці перемовини дали поштовх для подальших конкретних практичних дій, вони взяті на себе зобов’язання задокументували у відповідному протоколі, який підписали й скріпили печатками Ігор Насалик та Олександр Григор’єв. Міського голову ми і попросили прокоментувати досягнуті домовленості.
   – Насправді на нараді ми обговорили низку так званих земельних питань та дійшли згоди у підході до їх вирішення на взаємовигідних умовах. Зокрема, Калуська міська рада повинна відміни своє рішення від 18 червня 2014 року в частині поновлення терміну дії договорів оренди земельних ділянок ПрАТ «ЛУКОР» площею понад 10,7 га (для обслуговування виробничої бази) та майже 10 га (для обслуговування та експлуатації дослідно-промислової дрени). Остання розташована у Вістовій та раніше за допомогою насосної та трубопроводів забезпечувала господарсько-питною водою із ріки Лімниці виробництва й інші підрозділи ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» і ПрАТ «ЛУКОР». І ми зацікавлені прийняти її з оренди, але до прийняття відповідного рішення Калуської міської ради та підписання акту прийняття-передачі домовилися укласти з ПрАТ «ЛУКОР» новий договір оренди без додаткових угод та ще продовжувати отримувати від підприємства орендну плату у визначеному в ньому розмірі. Земельна ділянка з обслуговування та експлуатації дослідно-промислової дрени ПрАТ «ЛУКОР» буде передана підприємством з оренди безкоштовно, на якій у подальшому плануємо облаштувати зону відпочинку так званого американського типу. Думаю, що ще в цьому році ми розробимо такий проект, а з наступного року розпочнемо його реалізовувати.
   – Можете поділитися своїм баченням цієї відпочинкової зони?
   – Перетворення території дослідно-промислової дрени в зону відпочинку для людей передбачає створення відповідних умов для цього. Вона повинна бути належним чином благоустроєна, тобто там мали би бути встановлені альтанки, облаштовані місця, скажімо, для приготування шашликів, їжі з грилю самими ж відпочивальниками з продуктів, які вони можуть привозити з собою. Звісно, що тут повинні знаходитися люди, які відповідатимуть за чистоту і порядок у зоні відпочинку, надаватимуть додаткові послуги відпочивальникам для задоволення їхніх потреб у посуді, шампурах, дровах тощо. Щоб дорослі не переймалися своїми дітьми, то для відпочинку й ігор малечі планується відвести окремі місця, обладнати дитячі майданчики та залучати до роботи з ними кваліфікованих вихователів. Звісно, що вхід на територію відпочинкової зони буде платний і, умовно кажучи, обходитиметься одній особі в 5-10 грн.
   – Це буде приватна відпочинкова зона?
   – Передавати цю земельну ділянку будь-кому в оренду для створення відпочинкової зони немає сенсу. Для її обслуговування та надання послуг відпочивальникам ми зацікавлені створити комунальне підприємство Калуської міської ради.
   – У майбутній відпочинковій зоні люди матимуть можливість й безперервно перебувати упродовж кількох діб?
   – Ні, умов для проживання в типових будиночках тут не буде створено. Для цього потрібні чималі капіталовкладення. Але людям ніхто не заборонятиме щодня приїжджати у відпочинкову зону та перебувати там з ранку до вечора.
   – На вищезгаданій нараді було досягнуто домовленості й щодо передачі Калуській міськраді ще однієї чималої земельної ділянки, що перебуває в оренді ПрАТ «ЛУКОР». Як її місто планує використовувати, щоб мати від цієї землі фінансовий зиск?
   – Земельна ділянка площею понад 10,7 га, що орендується ПрАТ ЛУКОР», розташована в промисловій зоні міста. І вона перш за все може бути задіяна для будівництва нових підприємств та створення в Калуші додаткових робочих місць. Повірте, сьогодні в міську раду звертається дуже багато людей, які хотіли б відкрити свій бізнес в Калуші. Також звертаються до нас керівники спільних підприємств і фірм, що спеціалізуються на переробці сільськогосподарської продукції. Не бракує і підприємців, бізнесменів, які висловлювали бажання організувати в місті підприємства для виробництва шприців, кабельної та іншої продукції. Тому, думаю, що ця земельна ділянка в промисловій зоні Калуша довго не залишатиметься незадіяною.
   Варто також сказати, що з Сергієм Чмихаловим та Олександром Григор’євим ми домовились й про спільне проведення ревізії всіх земельних ділянок, які використовуються ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ» і ПрАТ «ЛУКОР» в господарській діяльності, перегляд ставки орендної плати для нафтохімічних підприємств. Крім того, ліквідатор ПрАТ «ЛУКОР» пообіцяв надати Калуській міській раді фінансову допомогу в розмірі 30 тис. грн.

   Розмову вів Василь Ткачук.


Громада протестує і вимагає зниження тарифів на воду і водовідведення

   Директор "Водотеплосервісу" не мав вагомих аргументів

   Як уже повідомлялося в попередньому номері "КН", 17 липня в ПК "Мінерал" з ініціативи Народної ради Калущини відбулась зустріч громади міста з директором КП "Водотеплосервіс" Ігорем Яковиною. На вимогу учасників зустрічі в обговоренні такого важливого питання, як підняття тарифів на водопостачання і водовідведення взяв участь і Калуський міський голова Ігор Насалик.
   Скажемо відразу, що на цей раз керівнику "Водотеплосервісу" було звітуватися набагато сутужніше, ніж перед журналістами місцевих ЗМІ на прес –конференції минулого тижня. Адже чимало калушан, які прийшли у "Мінерал", були заздалегідь підготовленими.
   Не зацікавила присутніх у залі пропозиція І.Яковини поїхати представникам громади на об'єкти підприємства, щоб на власні очі оцінити те, чим нині займається його колектив. Більше того, аби керівнику "Водотеплосервісу" не видавалося, що він організував чергову планову прес-конференцію, йому запропонували встати із-за столу і підійти до трибуни, аби люди краще його бачили і чули.
   Калушани на підвищених тонах вимагали оприлюднити усі розрахунки, які б підтвердили доцільність підняття тарифів на водопостачання і водовідведення аж на 75% і 182% відповідно. Не викликали в присутніх особливого інтересу слова виступаючого про те, що через два місяці жителі Калуша забудуть про подачу води за графіком завдяки вжитим заходам з поліпшення водопостачання. Люди його переривали, вимагаючи пояснень з приводу того, що хоча підприємством заходи вживаються, але чому вартість послуг зростає.
   Почергово представники громади, в тому числі громадський активіст ??? Мазур, працівниця ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" Ольга Єланіна, помічник народного депутата України Ольги Сікори Ігор Очкур й інші, підходили до мікрофона і вимагали від керівника міського комунального підприємства пояснень, чому у нас вода дорожча ніж у більшості регіонів України, в тому числі в столиці, де її вартість у 2,5 раза дешевша, ніж у Калуші?
   – Бо маємо величезні її втрати через аварійність діючих систем водопостачання, – відповідав він.
   – А чи це справедливо, що ці величезні втрати мають покривати мешканці міста? – наполягали виступаючі. – Де ефективність усіх тих проектів, які впроваджуються?
   Цікавило людей і те, якою є зарплата у водотеплосервісівців та їх директора І.Яковини. Після загальних фраз він вимушений був сказати, що його оклад становить 12 тис. гривень, а середня зарплата на підприємстві є нині на рівні 2800 гривень, що викликало нову бурхливу реакцію в залі "Мінералу".

   "Звинувачення на адресу нафтохіміків є безпідставними і аморальними"

   У тій ситуації, коли люди були вкрай незадоволені відповідями керівника "Водотеплосервісу", останній вдався до такої відомої схеми захисту, як атака. Для цього він спробував вину за різке подорожання тарифів списати на "КАРПАТНАФТОХІМ". Ігор Яковина, зокрема, поскаржився громаді міста, що нафтохімічне підприємство, збільшивши тариф за очищення стоків,  свої розрахунки чомусь не оприлюднює. Але, як з'ясувалося, нафтохіміки теж  були готові до подібних заяв керівника комун підприємства.  Присутня на зустрічі заступник генерального директора ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" Тетяна Трощенкова дала йому відповідь як на це запитання, так і спростувала ряд інших його звинувачень, які Ігор Дмитрович встиг оприлюднити у місцевих ЗМІ, зокрема газеті "Вікна".
   – Найперше варто сказати про те, – розповідала Тетяна Анатоліївна, – що і для нашого підприємства в останні роки ціни на електроенергію теж не стояли на місці, а суттєво виросли. – Так, зокрема, за період з липня 2009 по липень 2014 року тариф зріс на 114 відсотків. А ще за цей час підвищилася на 50 відсотків ціна на теплову енергію.
   Зрештою, чому керівництво "Водотеплосервісу" всюди усім говорить, що нафтохіміки не оприлюднюють свої розрахунки, коли ні вони, ні жодне інше підприємство чи організація  до нас з цього приводу не зверталися? Адже ці розрахунки не є закритою інформацією, і на офіційному сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, вона є. У свою чергу я хочу поцікавитися, і це хочуть знати усі калушани, якою є структура тарифу на воду? Чому "Водотеплосервіс" не оприлюднить її у ЗМІ, хоча люди цього просять і вимагають?
   Хочу також усім повідомити, що неправдивою є інформація про те, що у структурі тарифу за очистку стоків плата нафтохімікам становить аж 49 відсотків. Офіційно скажу, що наші нарахування за очистку побутових стоків міста становлять 21 відсоток. І тариф, який нам затвердила Нацкомісія, нині становить не 3,5 грн. за 1 куб.м, як стверджує керівництво КП, а 1,54 грн. за 1 куб. м. Повідомлю з цього приводу й про те, що з січня 2009 року по червень 2014 року підприємство жодного разу не підвищувало цей тариф, хоча ціни на електроенергію й інше зростали і в цілому за цей період "ЛУКОР" і "КАРПАТНАФТОХІМ" зазнали через це збитків на 15 млн. гривень. Це без врахування того, що станом на 1 липня 2014 року заборгованість КП "Водотеплосервіс" перед цими підприємствами становить більше 35 млн. гривень.
   Мають місце в офіційних висловлюваннях п. Яковини й інші перекручення й неточності. Як, приміром, те, що в 2013 році "ЛУКОР" очистив не 4,3 млн. куб. м стоків, а 6,5. Чому це робиться – зрозуміти важко. Тому усі звинувачення на адресу "КАРПАТНАФТОХІМу" є безпідставними і навіть аморальними, зважаючи на нинішню складну економічну ситуацію на підприємстві, коли його виробництва простоюють. Тому на зарплату працівникам, інші нагальні потреби адміністрація підприємства вимушена брати кредити, але тим не менше свою економічну діяльність веде прозоро і згідно з чинним законодавством.
   Що стосується нових тарифів на воду та водовідведення, то складається враження, що КП "Водотеплосервіс" заклало в них більші витрати ніж інші комунальні підприємства України, що в нинішніх умовах стану справ у державі є недопустимим.

    "Подачку" від мера громада відхилила

   Зважаючи на те, що керівництво "Водотеплосервісу" не підготувалося належно до зустрічі з громадою і на низку запитань його директор просто не знаходив відповіді, після кількагодинної полеміки з'явився й міський голова Ігор Насалик. Своїм виступом він ситуацію в залі не змінив і почув чимало малоприємного як про своїх підлеглих, так і про себе.
   Слід проте відзначити, що, розуміючи настрій людей, І.Насалик заявив про ймовірність зниження тарифу на воду на 35 відсотків. Але така "подачка", як висловився один із виступаючих, присутніх не задовольнила і вони стали наполягати на проведенні належної перевірки формування тарифів представниками Нацкомісії та вимагати у міського голови скликати позачергову сесію міськради і повернути жителям Калуша попередні тарифи.
   На зібрані від імені колективу ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" виступив голова його профспілкового комітету Олег Кушлик. Він, зокрема, повідомив, що профспілкова організація протестує проти більш як дворазового підвищення тарифів на водопостачання і водовідведення та вимагає їх перегляду цих на сесії міської ради.
   Вимоги профкому ТОВ "КАРПАТНАФТОХІМ" на зібранні громади міста були одноголосно схвалені, а ї текст звернення друкуємо нижче.

   Анатолій Гайовий.


Насалика звинувачують у бездіяльності

   Місцеві екологи вважають, що міський голова Калуша Ігор Насалик не вживає належних заходів для покращення екологічного стану в міських водоймах Сівка та Млинівка. Голова Івано-Франківської обласної громадської організації «Грінпіс-Карпати» Роман Переймибіда 4 червня звернувся до прокурора Івано-Франківської області Ігоря Настасяка та Калуського міжрайонного прокурора Василя Хомина з проханням відкрити кримінальне провадження щодо бездіяльності керівника міста.
   У зверненнях йдеться про те, що громадська організація неодноразово вказувала меру міста на те, що в ріки Калуша скидаються фекальні стоки з багатоповерхових будинків на вулицях Чорновола, Сівецькій, Степана Бандери. Відсутні каналізаційні мережі (колектори) в мікрорайонах Загір’я, Хотінь, Підгірки. Екологи просили І. Насалика провести екологічну сесії Калуської міськради, на якій прийняти рішення, яке б допомогло вирішити екологічні негаразди Калуша.
   Як стверджує Р. Переймибіда, останнім часом міська влада взагалі не реагує на його звернення та не дає на них відповіді. 31 жовтня минулого року він направив міському голові перелік екологічних заходів, які необхідно впровадити в життя найближчим часом. Серед них – побудова каналізаційних колекторів на вулицях Сівецькій, Чорновола, Гірника, Банянській, а також в приватних секторах житлових масивів міста. Рекомендували місцеві екологи також відновити водорегулюючі споруди (шлюзи) на річці Сівка, нижче Домбровського кар’єру, створити водоохоронні зони та прибережні захисні смуги на ріках, засадивши їх швидкоростучими деревами та кущами. Однак влада міста ці та ще ряд пропозицій проігнорувала.
   Екологи заявляють, що за п’ять останніх років міською владою не проводились роботи з відновлення берегоукріплення та захисту від руйнування водозабору «Добровляни», через що 15-17 травня цього року чергова повінь залишила Калуш без питної води.
   «Згідно з вищенаведеними фактами свідомого руйнування водозаборів та бездіяльності міського голови в екологічних питаннях вимагаємо відкриття кримінального провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 статті 191 кримінального кодексу України (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем) та притягнення винних до відповідальності згідно з законами України і усунення вищенаведених недоліків», – йдеться у зверненні Івано-Франківської обласної громадської організації «Грінпіс-Карпати».
   До проблеми забруднення річок, які протікають територією Калуша, на останній сесії міської ради повернувся й депутат Олег Нижник. Міський голова усю відповідальність за стан водойм переклав на самих калушан, які їх забруднюють, але пообіцяв з’ясувати, хто ж це робить.
   Втім, як зауважила начальник Калуського районного управління Держсанепідслужби Оксана Ананевич, 5 листопада 2013 року розпорядженням міського голови була створена комісія для визначення джерел забруднення річки Сівки в межах міста. Адміністрація КП «Водотеплосервіс» надала членам комісії інформацію про те, на які об’єкти, що знаходяться в районі цієї річки від вул. Біласа і Данилишина до вул. Чорновола, видавалися технічні умови на водопостачання та водовідведення. Потрібно лише, щоб комісія організувала виїзне засідання та з’ясувала, чи всі ці абоненти виконали видані технічні умови і під’єднали свої будинки чи підприємства до централізованої системи водовідведення. А в тих, хто користується септиками, перевірити, чи мають вони укладені з КП «Екосервісом» договори на вивезення стоків.

   Ірина Романів.


Насалик розказав про економіку, політику та реформу…

   2 червня міський голова Ігор Насалик повернувся на роботу після відпустки і одразу вирішив розповісти калушанам, як жило місто без нього. Про хід справ в основному говорив цифрами.
   Взявши статистичні дані з бюлетеня соціально-економічного розвитку міст та районів Івано-Франківської області, міський голова підсумував, що економіка у Калуші розвивається. Порівняно з минулим роком її ріст становить 22 відсотки, натомість в Івано-Франківську спостерігається спад на 18 відсотків, в Коломиї теж саме – спад економічної діяльності на 15 відсотків.
   – За 5 місяців поточного року загальний фонд бюджету ми перевиконали на 6 млн. грн., – зазначив. І. Насалик. – Надходження від оренди землі ми також перевиконали майже на 1,5 млн. грн. Немає жодної позиції в бюджеті міста, яку б ми не виконали чи не перевиконали.
   За словами І. Насалика, цього року місто не брало жодного разу казначейські кредити. Хоча, ймовірно, їх все ж доведеться брати, щоб виплатити відпускні та оздоровчі освітянам. Це 17 млн. грн.
   Мріє про крісло мера Києва
   Відколи І. Насалик розпочав передвиборну гонку за крісло мера Києва, у місті зберігалася інтрига. Навіщо це йому? Усі розуміли, що тягатися нашому меру доведеться з маститими столичними політиками. На прес-конференції І. Насалик дав зрозуміти, що на цьому передвиборному марафоні його команда лише розігрівалася перед вирішальним забігом – виборами мера Києва, які мають відбутися через 500 днів.
   – Поки я у Калуші, мене забули у Києві, – констатував І. Насалик. – Рівень упізнавання за тиждень до виборів у мене був лише 4% (це 80-90 тис. киян). В. Кличка впізнавали 97% киян, В. Бондаренка – 93%. Але я переконаний, що через 1,5 року мене знатимуть у столиці 97% киян. Ці вибори – це лише початок. Через півтора року знову обиратимуть міського голову Києва і я, не сумнівайтеся, переможу. Свій створений штаб я не розпускав.
   Що дали мені вибори? Я пройшов детектор брехні, на що не зважилися лідери першої п’ятірки. А його проходження ініціювала Рада Майдану. Цікаво було б почути, як відповів би В. Кличко на запитання, чи був він в організованих угрупованнях, а що сказав би В.Бондаренко щодо того, чи брав він хабарі.
   Небагато людей опублікували свої статки. Я виявився найбагатшим кандидатом у мери Києва з тих, хто задекларував свої доходи. Хоча представники першої п’ятірки у передвиборну агітацію вклали  не менше, ніж деякі кандидати у президенти. Суми були від 10 млн. дол. Мені виборча кампанія обійшлася у 120 тис. дол.
   Міський голова сумнівається, що позачергові парламентські вибори можуть відбутися восени. Але якщо вибори оголосять, то І. Насалик братиме в них участь лише тоді, коли води проводитимуться за змішаною системою. За партійними списками, на його думку, в парламент знову прийдуть акціонерні товариства.
   На цьогорічних президентських виборах, за словами міського голови, велику роль зіграла війна на Сході країни. Якби не вона, тоді б результати волевиявлення були інші. Вибір за Порошенка – очікування людей на швидку стабілізацію ситуації. А високий результат Олега Ляшка міський голова Калуша пояснив кількістю коштів, вкладених в інформаційну кампанію.
   Під адмінреформу треба змінити Конституцію
   Тема адміністративно-територіальної реформи – одна з найулюбленіших в Ігоря Насалика. Перед журналістами він похвалився, що його запрошують на обговорення цієї реформи, які ведуться на рівні Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Та він зізнається, що тривалі дискусії не потрібні, бо «чим більше буде дискусій, тим менша ймовірність реалізації реформи».
   Міський голова, очевидно, бачить декілька шляхів реалізації реформи. Неодноразово він ставив у приклад адміністративно-територіальну реформу, проведену в Польщі, де тривалого обговорення не було. Щоб провести реформу в Україні, на думку І. Насалика, потрібно внести зміни в ряд положень Конституції. А це непросто та довго. Поки Конституцію переписуватимуть, децентралізувати владу, а зокрема змінити принцип фінансування органів місцевого самоврядування, можна шляхом прийняття закону про добровільне об’єднання громад. Сільські голови стануть заступниками міського голови, будуть сформовані єдиний бюджет та спільні галузі.

   Віра Братенко.


Доля доріг в районі залежить від волі громади

   У Калуському районі цього року дороги планують ремонтувати за кошти «добрих людей». Досвід керівники району перейматимуть у своїх колег з Рожнятівщини. Про це на своїй першій прес-конференції говорив голова Калуської РДА Микола Жовнір.
   За його словами, на сесії райради було прийнято рішення створити Фонд розвитку Калущини, де акумулюватимуться кошти на ремонт доріг. Хоча важко назвати дорогами те, по чому їздить транспорт в деяких селах району, а засипання ям піщано-гравійною сумішшю – це викидання коштів на вітер. На Рожнятівщині громади сіл вирішили допомогти владі хто чим може, щоб хоч якось покращити стан транспортних шляхів.
   Також М. Жовнір поінформував, що проводить аналіз використаних коштів на ремонти доріг. Остаточних результатів ще немає, але вже можна стверджувати, що, судячи з сум, які витрачалися на ремонти, вони б мали бути у кращому стані.
   – На сесії районної ради було прийнято “Програму соціального та економічного розвитку району на 2014 рік та основні напрямки роботи на 2015-2016 роки”. Відповідно до цієї програми, на капітальний розвиток соціальної інфраструктури з районного бюджету передбачено виділити 2 млн. 521,2 тис. грн., з обласного – 732 тис. грн., з державного – 2 млн. 631 тис. грн. Значна сума з цих коштів піде на ремонт доріг. На розвиток інфраструктури буде спрямовані і 3 млн. 630 тис. грн. із сільських бюджетів, – розказував голова Калуської РДА, на яку фінансову допомогу з районного, обласного та державного бюджету може розраховувати громада Калущини.
   Окрім доріг, керівник РДА переймається й питанням медицини. Коли на прес-конференції у нього поцікавилися, чи співпрацюватиме й надалі район з містом за програмою безкоштовного медикаментозного забезпечення, М. Жовнір зауважив, що коштів на фінансування цієї програми не вистачає. З райбюджету не профінансована виплата зарплатні медикам за квітень та травень. Щоправда, голова РДА пообіцяв, що оформлять позику й до кінця травня заплатять медикам. Не вистачає району коштів, щоб переказувати у міський бюджет субвенції на спільне утримання медичних закладів.
   Район на 93,5 відсотка дотаційний. Одне з додаткових джерел надходжень у бюджет – плата за оренду землі. Але, як констатував М. Жовнір, нею орендаторі користуються, але за це переважно не платять. Якщо взятися за них, то сума поступлень у бюджети сільських рад може зрости в два-три рази.
   Довелося М. Жовніру поговорити й на таке болюче питання, як збільшення тарифу на проїзд в Калуському районі. Правових підстав для цього перевізники не мали. А рішення райради, яким дозволено підняти вартість проїзду на 15 відсотків, має рекомендаційний характер. Тобто пасажири не зобов’язані сплачувати незаконно затверджені тарифи до тих під, поки їх не встановить голова Івано-Франківської ОДА. М. Жовнір констатував, що вартість квитка повинна була зрости не більше, як на 1 грн. Також він пообіцяв уважніше придивитися до їхньої роботи і якщо вони випросили у влади підняття тарифів, то нехай дотримуються всіх умов конкурсу на перевезення. Пообіцяв голова РДА також з’ясувати, чому, наприклад, вартість проїзду з Калуша до заводоуправління ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ»зросла по максимуму – на 1 грн., а не на 50 коп.

   Ірина Романів.


День міста знову перенесли на вересень

   Уже вкотре влада міста перенесла святкування Дня міста. Нинішня причина зміни дати святкування дня народження Калуша, як пояснив секретар міської ради Олександр Челядин, пов’язана з складною суспільно-політичною ситуацією в країні.
   – І цього року й торік через сумні події в державі чимало розважальних заходів в місті відмінялося, – пояснює Олександр Іванович. – День Львова, який випав на 1-2 травня, також хотіли відзначати помпезно, але в останній момент відмінили всі гучні святкування. Вважаю, що у травні-червні ситуація в країні нагнітатиметься, тому буде не до свят.
   На сесії міськради пропонувалося або перенести дату відзначення Дня міста  на вересень, або взагалі цього року не святкувати. Депутат Олег Нижник ще на початку роботи сесії наголошував, що відміняти День міста недоречно. Але вже наприкінці засідання було прийнято рішення про перенесення урочистостей на вересень. Щоправда, дата ще не визначена.
   Влада міста ніяк не може визначитися, коли ж святкувати День Калуша. Періодично його святкують то у вересні, то у травні. У 2006 року День міста святкували у травні. Тоді калушани безкоштовно їли морозиво та каталися у маршрутках. Наступного року День міста із травня перенесли на вересень і святкували разом з Днем працівника нафтової, газової та нафтопереробної промисловості. У вересні його відзначали й у 2008 році, а в 2009 та 2010 роках святкувань Дня міста взагалі не було. З 2011 року  день народження Калуша знову почали святкувати в травні.

   Віра Братенко.


Калуські самооборонці блокували РДА, бо їх не почули

   Як уже повідомлялося в «КН», в.о. Президента України Олександр Турчинов 23 квітня призначив головою Калуської РДА Миколу Жовніра. Офіційне представлення було заплановано на 28 квітня. Однак перед цією подією новоспечений голова РДА пройшов бойове хрещення.
   Представники Народної самооборони Калуша більше двох годин блокували вхід у РДА, не впускаючи туди нікого. Не змогла зайти туди й народний депутат Ольга Сікора. Як вони пояснювали, ввійти в будівлю райдержадміністрації має лише одна особа – М. Жовнір. Та після дискусії керівника Народної самооборони Романа Сілецького і М. Жовніра хлопці розійшлися. Тепер самооборонці за свій вчинок можуть відповісти перед законом, бо й О. Сікора, й М. Жовнір їм натякнули, що за блокування державних установ передбачена кримінальна відповідальність.
   Представники самооборони пояснювали, що блокують вхід у РДА тому, що на цю посаду призначено не ту людину, яку обрала громада, обурювалися, що ВО «Батьківщина» просуває до влади своїх однопартійців. Комітет опору диктатурі висував на голову Калуської РДА Дмитра Жекала. У той же час представники громади, які не змогли потрапити в приміщення держустанови, деякі сільські голови не без роздратування говорили, що рішення громадського віча – це ще не думка всієї громади.
   – Ми хочемо, аби влада прислухалася до народу, – пояснює причину акції керівник самооборони Р. Сілецький. – Сьогодні блокуються Коломийська, Калуська РДА. До влади прийшли люди, яких громадська рада не вибирала, за них не голосувала люстраційна комісія. Громада вибрала Д. Жекала, який пройшов люстрацію, але з незрозумілих причин його документи не дійшли до Києва. Не відомо, пройшов М. Жовнір люстрацію чи ні?
   – Я вчора був на Народній раді, мене запросив на неї Олег Савка, – спростовує звинувачення М. Жовнір. – На ній я розповів про себе, відповів на запитання членів цієї ради. Справді, були претензії до процедури затвердження мене головою РДА, та рішення про блокування Калуської РДА не приймалося. Було також засідання штабу опору диктатурі, де мені сказали: «йди працюй, але ми контролюватимемо твої дії».
   М. Жовнір запевнив, що люстрацію він пройшов.
   – Я приїхав до Івано-Франківська на люстраційну комісію 10 березня, – продовжував М. Жовнір. – Крім мене, там було декілька сільських голів. У мене поцікавилися, чому я не прийшов на комісію 9 березня. Я пояснив, що був на святкуванні 200-річння від дня народження Т. Шевченка.
   У членів комісії виникали запитання, чи не брав я хабарів. Коротко розповів про себе, що починав у Калуші з міліціонера патрульно-постової служби, далі обіймав посаду начальника слідства, начальника кримінальної міліції, понад три роки працював в Івано-Франківському управлінні міліції, управлінні Державної служби охорони області, в Рожнятівському та Ізмаїльському відділах міліції. Телефонуйте туди та з’ясовуйте про мене. Шила у мішку не втаїти, якщо я щось зробив не так, люди про це пам’ятатимуть.
   Насамкінець члени люстраційної комісії погодилися не голосувати за кандидата, а ще раз поговорити з претендентами наступного дня. Але Д. Жекало того дня на комісію не приїхав, хоча його представники знали, що йому потрібно туди їхати. Комісія заслухала лише мене й проголосувала за мене одноголосно.
   Ближче до 13.00 – часу, коли мало відбутися представлення М. Жовніра, самооборонці зняли блокаду РДА, проте біля держустанови перебувало чимало правоохоронців, яких ще годину тому тут не було.

   Віра Братенко.


Ігор Насалик: "Я буду брати участь у виборах міського голови Києва"

   Минулий тиждень був наповнений резонансними подіями як на рівні держави, так і безпосередньо в нашому місті. Що стосується Калуша, то, безперечно топ-новиною номер один було висунення від Радикальної партії Олега Ляшка нинішнього міського голову Ігоря Насалика кандидатом на посаду мера Києва, вибори якого, як відомо, відбудуться 25 травня разом з президентськими.
   Наскільки серйозними є наміри Калуського міського голови балотуватися на посаду мера столиці і що зумовило прийняття такого рішення? Про це та інше – у розмові журналіста "КН" із Ігорем Насаликом.
   – Можу сьогодні лише підтвердити, – розповідає Ігор Степанович, що я справді буду брати участь у виборах міського голови Києва. Щодо причин, які сприяли цьому рішенню, то вони криються у моєму бажанні реалізувати ті проекти і задуми, які я впроваджував або пробував впроваджувати у Калуші і частину з яких, як, приміром, проведення адмінреформи, не вдалося здійснити лише тому, що, так би мовити, не завжди там, у Києві, хотіли чути ініціативи з невеликого за розмірами міста обласного підпорядкування.
   – Відомо, що ви мали в ці дні зустріч з представником президента ВАТ "ЛУКОЙЛ" в Україні Сергієм Чмихаловим. Про що велася мова?
   – Місто сьогодні, як ніколи, зацікавлене у відновленні роботи виробництв "КАРПАТНАФТОХІМу". Про можливості цього ми і вели мову із Сергієм Вікторовичем. Він, зокрема, поінформував про те, що керівництвом компанії підготовлений і направлений на адресу уряду України лист, в якому пропонується створити для калуського підприємства такі умови роботи, які б дозволили йому запрацювати беззбитково. У свою чергу і наша міська рада теж підготує відповідне звернення на підтримку підприємства та його колективу. Адже сьогодні без підтримки держави, відповідних рішень уряду парламенту, а також громадськості, підприємству не обійтися.
   – Судячи з усього, скорочення штату працюючих очікується і в апараті виконкому Калуської міськради. Яких підрозділів воно торкнеться?
   – Усіх без винятку. Калуш не може залишатися поза тими подіями, які нині відбуваються в державі, в тому числі ігнорувати наміри уряду суттєво скоротити затрати на утримання державних установ. У даний час ця робота в нас вже розпочата. Під скорочення в першу чергу попадуть люди уже пенсійного віку, які, так би мовити, уже соціально захищені і можуть якось жити й планувати своє майбутнє.
   – В Україні стартувала кампанія з виборів Президента України. Чи розпочалася в Калуші робота з проведення цих виборів, зважаючи, що в місті знаходитиметься окружна виборча комісія виборчого округу №86?
   – Робота ця уже розпочалася і в мене сьогодні немає жодного сумніву в тому, що як у Калуші, так і в Калуському, Галицькому, Рогатинському районах та місті Бурштині, які входять в ОВК №86 з центром у Калуші, вибори відбудуться на високому рівні. При цьому будуть дотримані принципи демократії та волевиявлення громадян краю. Калуш щодо цього може бути взірцем для багатьох інших регіонів України, адже часто на попередніх виборах, зокрема до міської ради, їх результати вирішували буквально кілька голосів виборців. Про будь-які підтасовки, "каруселі" і т. п. не може навіть вестися мова.

   Розмову записав Анатолій Гайовий.


У Калуші відкрито центральну бібліотеку ім. Тараса Шевченка

   2 квітня в центрі Калуша (вул. Підвальна, 6) відбулася подія, яку вважають знаковою в культурному житті не тільки нашого міста, а й області і навіть України. Тут було урочисто відкрито центральну міську бібліотеку імені Т. Шевченка, чудову сучасну, модерну, інноваційну книгозбірню, яка подивує любителів живого читання не тільки рідкісними виданнями (скарбами української класики, історичними романами, світовими бестселерами й т.ін.), а й сучасним технічним оснащенням (електронними пристроями для читання, комп'ютерами з безкоштовним доступом до мереж Інтернету й іншим).
   Слід відзначити, що стрічку перерізали (а це доручено було зробити заступнику міського голови Галині Романко та заступнику начальника управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА Василеві Тимківу) рівно о 16-ій годині – без запізнення. У приміщенні ще пахло фарбою. Люди, які до нього зайшли, а серед присутніх на урочистій події було багато відомих калушан: літераторів, художників, освітян, медиків, прикипіли поглядами до елементів оновленого інтер'єру. Із протилежного кінця просторого залу з уст вітальників прозвучало: "Книгу треба любити, книгу треба читати!". А книг доокіль – поглядом не осягнеш!
   Декани калуські УГКЦ Михаїл Бігун та УПЦ КП Григорій Мороз, починаючи процес освячення книгозбірні, виголошують своє слово про книгу. Мудре, розважливе… Отець Григорій, наприклад, повідомив, що книжка його притягала з дитинства. Чому? Бо вона – джерело, з якого ми черпаємо досвід людський і мудрість…
   – Я дякую Богу, – каже Григорій Мороз, – що книжка не відходить на задній план, що її не замінює Інтернет. – Дай, Боже, здоров'я всім, хто спричинився до того, що свої двері відкрила ця чудова книгозбірня.
   Не змовляючись, священики (крім книг) подарували бібліотеці ікони святого Пантелеймона-цілителя, покровителя здоров'я.
   На екрані – кадри, що засвідчують про історію створення цього інноваційного закладу. За півтора року не просто було відремонтувати приміщення. Тут впроваджено новітні технології, що змінять концепцію того, як повинна функціонувати бібліотека.
   – Відкрита у Всесвітній день дитячої книги центральна бібліотека ім. Тараса Шевченка, – сказала, виступаючи перед присутніми, заступник міського голови Галина Романко, – стане не тільки територією спілкування, територією вернісажів, виставок і т. ін. Вона стане територією святою для кожного з нас.
   Міська очільниця озвучила цифру: тільки на внутрішній інтер'єр бібліотеки з міського бюджету виділено понад 600 тисяч гривень. А ще були виконані ремонтні роботи на фасаді будівлі. За дорученням міського голови Ігоря Насалика Галина Романко передає з приватної колекції мера і його родини раритетні книги – "Кобзар" 1877 року видання, "Тематичне видання творів Т.Г. Шевченка", датоване 1907 роком, книгу Михайла Грушевського "Хмельниччина у розквіті (1648-1650 рр.)".
   З подією калушан тепло привітав заступник начальника управління культури, національностей та релігій ОДА Василь Тимків. Крім нього та попередніх виступаючих, книги бібліотеці дарували заступник міського голови Оксана Табачук, літератор Володимир Сивобровенко, представники обласних наукової бібліотеки і книгарні. А начальник управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Ігор Кучма – кавоварку, яка знадобиться як цінна річ: у бібліотеці є своя кав'ярня.
   Родзинкою модерної бібліотеки є вільний доступ (за допомогою технічних засобів) до всіх бібліотечних професійних ресурсів. Тут будуть організовані курси комп'ютерної грамотності, здійснюватимуться правові консультації тощо.

   Петро Воловинець.


Люстрація у  коледжі підтвердила авторитет директора

   Те, що відбувалося 24 березня у стінах Калуського політехнічного коледжу, одні називали спробою екс-директора Ігоря Ільницького повернути собі крісло керівника, інші – боротьбою з корупцією серед педагогічного колективу КПК. Але результати цієї люстраційної роботи лише підтвердили авторитет сьогоднішнього директора коледжу Петра Гринькевича. Під час таємного голосування йому недовіру висловили 25 викладачів та 88 студентів, а підтримали керівника 100 викладачів та 470 студентів.
   Напередодні цих подій на вічі у Калуші був зачитаний лист від батьків студентів коледжу, в якому звинувачувалися його викладачі в корупції. Тож наступного дня представники Народної ради та Автомайдану навідалися до закладу. Їхній приїзд збігся у часі з щотижневою лінійкою. Студенти та викладачі зібралися на подвір’ї перед закладом. Як стверджують очевидці, екс-народний депутат Євген Гірник одразу порадив Петру Гринькевичу написати заяву на звільнення. А виступ викладача коледжу, члена Народної ради Ігоря Ільницького супроводжувався вигуками «Ганьба!». Розгортався конфлікт. Викладачі звинуватили громадських активістів у зриві навчального процесу, а члени Народної ради пригадали адміністрації коледжу, що вона не відпускала студентів на мітинги. У кінцевому результаті обидві сторони погодилися на проведення таємного голосування з єдиним питанням: «Чи довіряєте ви директорові політехнічного коледжу?». Як пояснила викладач коледжу Світлана Стасів, запитання для голосування допомагав формулювати психолог закладу, оскільки тут навчаються й неповнолітні, а тому некоректно було б оперувати перед ними терміном «корупція».
   Члени виборчої комісії були обрані з числа представників Народної ради та викладачів коледжу, а спостерігачами були представники самооборони. Викладачі та студенти вкидали бюлетені в різні урни. Як пояснили організатори проведення голосування, щоб таким чином можна було відслідкувати позицію як студентів, так і викладачів.
   Ще під час голосування представник Народної ради Ігор Очкур зауважив, що рада не зможе звільнити директора, якщо результати опитування будуть не на його користь. Тут повинна спрацювати свідомість людини.
   – Вважаю, що нічого поганого в тому немає, коли студенти та викладачі політехнічного коледжу мають змогу висловити свою довіру чи недовіру директору, – констатував І. Очкур. – Народна рада виступає в цьому процесі арбітром. Нещодавно з ініціативи Автомайдану люстрація була проведена в Калуському міськвідділі міліції. Подібні акції проводитимуться й надалі. Якщо у Європі будь-якому чиновнику висловлюється недовіра, то він пише заяву про відставку. Сподіваємося на прояв такої свідомості й у Калуші. І навпаки, якщо колектив висловить довіру, тоді статус цієї людини лише утвердиться.
   Петро Гринькевич був переконаний у максимальній підтримці усього колективу коледжу. Він навіть заявив журналістам, що коли за нього проголосує менше, ніж 60% учасників опитування, то він напише заяву на звільнення.
   – Я не відмовляюся від люстрації, – говорив Петро Петрович, – і готовий розповісти громадськості про себе та свою сім’ю. Дружина моя працює вчителем початкових класів, син – у ТОВ «КАРПАТНАФТОХІМ», а донька перебуває у декретній відпустці. Народна рада вибрала не найкращий спосіб з’ясовувати питання корупції. Ми ж не ворожа організація, а навчальний заклад. А тут молода особа вривається у вестибюль у той час, коли у нас відбувалася лінійка, і кричить: «Виходьте всі». Можна ж було підійти до мене, все пояснити та узгодити.
   Сьогодні одним розчерком пера ліквідувати корупцію важко. Колектив коледжу стабільний, люди працюють по 30-40 років. Але я керую навчальним закладом лише три роки. На кожній нараді намагаюся довести до викладачів те, що студенти на них жаліються, але без доказів вести якісь конкретні розмови важко. Тому я закликаю студентів, якщо є випадки вимагання грошей приходити й писати заяви. Але ще жоден до мене не прийшов, хоча на вічі в неділю студент Ярослав Шевчук говорив про корупцію. Але чому він до мене не звернувся? Минулого року, коли до нас зі скаргою звернувся батько студента, ми викладача звільнили.
   Я допомагаю студентам, які брали активну участь у Євромайдані, з вирішенням проблем у навчанні. І неправд те, що ми не відпускали молодь на мітинги. Адміністрація коледжу забороняла це лише неповнолітнім, бо їх батьки нам телефонували та турбувалися за них. Але коли було потрібно, тоді студенти-старшокурсники патрулювали військову частину, всім колективом ми ходили на мітинги.
   З приводу події, яка відбулася в коледжі 24 березня, Петро Гринькевич подякував представникам Народної ради, які допомогли розставити крапки над "і".
   – Мій попередник всілякими методами хоче знайти собі тепле місце під сонцем, але діє неправильно, – говорив Петро Петрович. – За три роки я пройшов у колективі два рази вибори директора і перевага завжди була суттєвою.
   Люстраційний процес у Калуші розпочався з Калуського міськвідділу міліції. Правоохоронці міста у ході голосування висловлювали свою позицію щодо призначення начальником управління МВС України в Івано-Франківській області Володимира Сміха та перебування на посаді заступника начальника Калуського МВ УМВС Романа Гриніва. Останній не пройшов "люстрації", не набравши й третини голосів, але тим не менше Р. Гринів працює. Відтак у розмові з журналістами Ігор Очкур погоджувався, що, насамперед, люструвати потрібно саму Народну раду.

   Наш кор.


 

У грудні 2010р. Президент ВАТ "ЛУКОЙЛ" Вагіт Алекперов та голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк підписали угоду про співробітництво, яка набрала цінності 1 січня 2011р., та діятиме до 2014р.


 

Designed by Mak&ShV studio 
© Lukor